Dbajmy o ogrody

Każdy, kto marzył o domu jednorodzinnym i w takim zamieszkał, marzył jednocześnie o dużym i pięknym ogrodzie. Nie ma się co oszukiwać – piękny ogród to marzenie wielu z nas. To miejsce, w którym można mile spędzać czas, relaksując się przy dobrej książce, można tam spotykać się z przyjaciółmi i rodziną przy wspólnym grilowaniu, można bawić się z dzieckiem, a w końcu można w ogrodzie spędzać długie godziny na jego pielęgnacji.

Marzenia, a rzeczywistość to dwie różne rzeczy. Aby widzieć jak bardzo się one od siebie różnią, wystarczy wybrać się za miasto lub do najbliższej wsi. Choć większość ogrodów jest wizytówką domostwa i prezentuje się okazale i mile dla oka, to są też takie, które odstraszają i nie świadczą dobrze o właścicielach posesji. Fakt jest jeden. Aby cieszyć się pięknym ogrodem, należy poświęcić mu sporo uwagi.

O ogród tak na prawdę należy dbać przez cały rok. Pielęgnacja nie kończy się na koszeniu trawnika, a wręcz przeciwnie. Nawet tak błaha rzecz jak murawa w ogrodzie wymaga dużo uwagi. Planując ogród, zawsze zaczyna się od zagospodarowania terenu pod przyszły trawnik. Wypoziomowanie ziemi (oczywiście w takim stopniu, na który pozwala ukształtowanie terenu) to sam początek zakładania trawnika. Potem przychodzi przygotowanie samej ziemi, chyba że ktoś korzysta z gotowych rolek z murawą. Jeśli jednak decydujemy się zasiać trawę, to ziemia do której wędrują nasiona musi być odpowiednio odchwaszczona, nawożona, odpowiednio wilgotna i pozbawiona zanieczyszczeń jak kamienie, korzenie i tym podobne rzeczy.
Dbanie o trawnik to również jego późniejsza pielęgnacja. Należy wiedzieć kiedy nawozić trawnik, jak go kosić, napowietrzać, nawadniać. Tak jak wspominałem wcześniej, o ogród należy stale dbać, bez względu na porę roku.

Trawnik to nie wszystko, choć od niego zależy wiele. Dalsza część planowania ogrodu to ewentualne alejki, a także roślinność.

Ludzie dzielą się na wielbicieli tui i ich zagorzałych przeciwników. Te rośliny od kilku lat bezapelacyjnie królują w naszych ogrodach, a ich mnogość gatunków pozwala na indywidualne planowanie rozsad według preferencji. Ostatnio wiele się mówi o szkodliwych właściwościach tych roślin, nie wiadomo jednak ile w tym jest prawdy, a ile taniej sensacji.

Tuje mają to do siebie, że fantastycznie prezentują się zarówno w szpalerach, jak i pojedynczo. Rosną różnie w zależności od gatunku, co pozwala na różnorodne planowanie ich sadzenia. Aby ustrzec się późniejszych niespodzianek, warto zawczasu wiedzieć, jaki gatunek sadzi się w swoim ogrodzie. Mała okrągła tuja po kilku latach może osiągnąć kilka metrów wysokości i kilka metrów w obwodzie, a inna, która miała być wysoka, okazuje się karłowatym wynalazkiem hodowcy.

Ogród planować należy z głową. Warto postawić na efektowne polskie gatunki roślin, które po pierwsze doskonale odnajdą się w naszym klimacie, a po drugie, będą równie pięknie się prezentować, co ich egzotyczni kuzyni.

Ogród to wyzwanie, ale jego założenie i pielęgnowanie potrafią dać wiele satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here