Dieta wegetariańska z rybą — dlaczego warto dołączyć ryby do diety?

Dieta wegetariańska z rybą oraz owocami morza powszechnie określana jest mianem pescowegetariańskiej lub ichtiowegetariańskiej. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam jej główne zasady i zalety.

Dieta wegetariańska z rybami — co to takiego?

Nazwa „pescowegetarianizm” wywodzi się od słów: „wegetarianizm” oraz „pesce” (ryby). Stanowi ona jedną z odmian semiwegetarianizmu. Jadłospis ten opiera się o wyeliminowanie drobiu oraz czerwonego mięsa i zastąpienie ich rybami oraz owocami morza. Ważny element tego typu diety stanowią również owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, ryż, makaron, kasze oraz orzechy. Osoby będące na diecie ichtiowegetariańskiej, ze swojego codziennego jadłospisu wyeliminować powinny produkty przetworzone, które zawierają różnego rodzaju barwniki i konserwanty.

Główne zalety diety pescowegetariańskiej

Dieta ichtiowegetariańska jest przede wszystkim zdrowa. Tego typu jadłospis jest w stanie znaczący sposób zmniejszyć ryzyko chorób serca, mózgu oraz naczyń krwionośnych. Zawarte w diecie ryby oraz owoce morza dostarczają kwasów omega-3, które to zalecane są w profilaktyce oraz leczeniu chorób układu krążenia. W korzystny sposób wpływają one na pracę mózgu i regulują poziom cholesterolu, zwiększając poziom tak zwanego dobrego cholesterolu HDL i obniżając poziom złego cholesterolu LDL. Do zalet kwasów omega-3 zaliczyć można również fakt, iż poprawiają one pracę mózgu i wzmacniają układ nerwowy. Czyni to diety wegetariańskiej z rybami idealne rozwiązanie dla kobiet w ciąży, dzieci oraz niemowląt. Co więcej, kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na układ hormonalny i odpornościowy oraz wzmacniają włosy, skórę i paznokcie. Warto wspomnieć tutaj również o tym, że ryby i owoce morza stanowiące podstawę diety pescowegetariańskiej to znakomite źródła witaminy B12 i D.

Czy dieta ichtiowegetariańska ma wady?

Jakie są minusy diety pescowegetariańskiej? Zalicza się do nich między innymi fakt, iż rezygnując ze spożywania mięsa, organizm zostaje pozbawiony cennego źródła aminokwasów egzogennych. Jeżeli tego typu dieta zostanie źle zbilansowana u dzieci, przyczyniać może się do rozmaitych zaburzeń, takich jak chociażby problemy ze wzrostem. Przejście na dietę ichtiowegetariańską może być nieco problematyczne u sportowców (dotyczy to w szczególności osób trenujących sporty siłowe), a to ze względu na problem z ułożeniem pełnowartościowego jadłospisu, który byłby bogaty w białko. O pomoc w ułożeniu jadłospisu wegetariańskiego z rybami warto poprosić profesjonalnego dietetyka. Musi być on bowiem odpowiednio zbalansowany tak, aby nie brak było w nim produktów bogatych w witaminy oraz minerały. Jedynie w ten sposób zapobiec można niedoborom składników odżywczych.

Gdzie szukać dobrego cateringu dietetycznego oferującego dietę wegetariańską z rybą? W tym celu warto skorzystać z internetowej porównywarki https://dietly.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here