Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

Święta Wielkanocne to najstarsze, a zarazem najważniejsze święta w wierze chrześcijańskiej. Obchodzone są one na pamiątkę śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Wielkanoc to niezwykle piękny czas, kiedy to zgodnie z tradycją chrześcijańską dzielimy się z bliskimi święconym jajkiem.
Priorytetowym punktem świąt wielkanocnych jest już tak zwane Triduum Paschalne, które to rozpoczyna niezwykle ważny czas w życiu każdego chrześcijanina. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i okres świąt Wielkanocnych trwa do Wielkiej Niedzieli – czyli Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Wiele osób często zastanawia się dlaczego święta wielkanocne są ruchome? Data świąt wielkanocnych w zależności od danego roku przypada najwcześniej w terminie 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia, przy czym tak skrajne daty wypadają niezwykle rzadko. Zatem warto zastanowić się, w jaki sposób jest wyznaczana data świąt Wielkanocnych?
Otóż w trzysta dwudziestym piątym roku na słynnym soborze w Nicei władze ówczesnego kościoła katolickiego uzgodniły, że święta wielkanocne będą zawsze obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Miało to odpowiadać dacie czternastu nisan z kalendarza hebrajskiego, która oznaczała początek niezwykle ważnego żydowskiego święta Paschy.
Warto wiedzieć o tym, że termin pełnia Księżyca stosowany w tej regule odnosi się do tak zwanej paschalnej pełni Księżyca, która to zawsze wyznaczana jest według kalendarza lunarno – solarnego i nie za każdym razem zgadza się z rzeczywistym czasem astronomicznej pełni Księżyca. Ponadto ta wyznaczona reguła przyjmuje również stałą datę pierwszego dnia wiosny, który to umownie przypada zawsze na dwudziesty pierwszy marzec, a w rzeczywistości początek astronomicznej wiosny może wypaść do dwóch dni wcześniej i może nastąpić już dziewiętnastego marca.
Każdy chrześcijanin obchodzący święta Wielkanocy powinien wiedzieć o tym, że te podane daty dotyczą stosowanego powszechnie kalendarza, zwanego gregoriańskim. Natomiast w świątyniach prawosławnych data świąt Wielkanocnych jest zawsze wyznaczana według kalendarza juliańskiego.
Ponadto warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż występują również znaczne różnice w wyznaczaniu daty paschalnej pełni Księżyca i z tych też powodów, daty świąt Wielkanocnych dla kościołów zachodnich oraz wschodnich zawsze się różnią o kilka dni. Otóż jeżeli znamy dokładnie datę Wielkanocy w Kościele prawosławnym to wówczas możemy w prosty sposób łatwo przełożyć tę datę na kalendarz gregoriański. W tym celu wystarczy dodać do daty świąt Wielkanocnych w kościele prawosławnym trzynaście dni.
Niedziela Wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkanocny to największe święta w całym roku kalendarzowym. Wówczas to wszyscy wierni chrześcijaninie świętują zmartwychwstanie na krzyżu Jezusa Chrystusa. Natomiast w drugi dzień ma miejsce święto zwane Poniedziałkiem Wielkanocnym. Święto to jest obchodzone na cześć męczennika św. Szczepana. Zgodnie z chrześcijańską tradycją w tym dniu wszyscy polewają się obficie wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here