Garderoba dla noworodka bez tajemnic

Kiedy rodzice spodziewają się przyjścia na świat dziecka, zwykle sporo wcześniej zaczynają się do tego przygotowywać. Przygotowują pokój lub kącik dla malucha w swojej sypialni, kupują wózek, fotelik samochodowy i łóżeczko. Niezbędny jest też zakup akcesoriów higienicznych, takich jak pieluszki, chusteczki nawilżane dla niemowląt, sól fizjologiczna i waciki do przemywania oczu. Zazwyczaj jednak najwięcej radości sprawia rodzicom – zwłaszcza mamom – kompletowanie garderoby dla maluszka. Zwykle zachwycają nas kolorowe wzory i piękne zdobienia, ale – zwłaszcza, jeśli jest to nasze pierwsze dziecko – nie do końca wiemy, jakie ubranka dla noworodka powinniśmy wybrać. Warto zatem skorzystać z kilku poniższych rad.

Zacznijmy od rozmiaru. Zwykle mamy zastanawiają się, czy zdecydować się na ubranka w rozmiarze 56 czy 62 – mniejsze ubranka nadają się raczej dla wcześniaków, a większe są już przeznaczone dla maluchów, które wyrosły z okresu noworodkowego. Najtrudniejszy przy wyborze jest fakt, że nigdy nie wiemy, jakiej wielkości urodzi się dziecko – Internet pełen jest historii mam, które kupiły wyprawkę w rozmiarze 56, a następnie urodziły duże dziecko, które praktycznie się w nią nie mieściło lub odwrotnie – które kupiły ubranka na 62 cm, a następnie kupowały na szybko mniejsze rzeczy, bo te pierwsze wyglądały jakby były zdjęte z przysłowiowego starszego brata. Nie zawsze można się też sugerować wymiarami czy wagą dziecka z usg – pamiętajmy, że są one tylko orientacyjne. Na co więc się zdecydować? W praktyce więcej dzieci rodzi się w rozmiarze 56. Weźmy jednak pod uwagę, że jeśli kupimy ubranka za duże, wówczas możemy po prostu podwinąć rękawki czy nogawki, natomiast ciuszków za małych nie wciśniemy na malucha siłą. Najrozsądniej byłoby kupić dwa-trzy zestawy w rozmiarze 56 i resztę w 62 – z tych pierwszych maluch i tak bardzo szybko wyrośnie, a jednocześnie będą jak znalazł na sam początek.

Jeśli chodzi o wzory i kolory, to zależą one oczywiście tylko i wyłącznie od gustu rodziców. Pamiętajmy jednak, że naszywki czy aplikacje często są przyszyte w sposób, który powoduje, że także na wewnętrznej stronie ubranka znajdują się szwy i zagięcia – a te mogą podrażniać delikatną skórę maluszka. Lepiej więc zdecydować się na gładkie ubranka lub takie z nadrukiem na zewnętrznej stronie.

W kwestii tkanin sprawa jest jasna – powinniśmy zdecydować się w 100% na bawełnę. Na wszelkie domieszki przyjdzie czas, gdy nasze dziecko trochę podrośnie, na początku musi mu być przede wszystkim mięciutko i wygodnie, a to zapewnią dobre jakościowo ubranka z bawełny. Zapomnijmy na początku o modnych ubrankach, stylizowanych na stroje dorosłych czy ciuszkach zapinanych na suwak dotykający bezpośrednio ciała. Najlepiej sprawdzą się zapięcia na maleńkie napy, podszyte bawełną w miejscach, w których dotykają delikatnej skóry malucha.

Warto też pamiętać, że konieczne jest wypranie zakupionych w sklepie ubranek w specjalnym proszku dla niemowląt przed założeniem ich maleństwu. W ten sposób pozbędziemy się ewentualnych zabrudzeń i chemii, która może wywołać podrażnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here