Instalacja fotowoltaiczna zimą – jej działanie i wydajność

0
1278

Osoby, które chcą korzystać z fotowoltaiki, bardzo często mają wątpliwości co do tego, czy działa ona również zimą. Wydawać by się w końcu mogło, że pochmurne, a tym bardziej krótkie dni nie sprzyjają wytwarzaniu energii z promieni słonecznych. Na szczęście zieloną energią możemy cieszyć się cały rok niezależnie od tego, czy jest lato, czy zima.

Wydajność paneli słonecznych a zimowe miesiące

Panele słoneczne co prawda są mniej wydajne zimą, niż np. latem jednak nie oznacza to, że nie produkują one energii elektrycznej podczas chłodniejszych miesięcy. W Polsce opłaca się inwestować w źródło energii odnawialnej, jakim jest słońce, a panele słoneczne mogą zaspokoić Twoje zapotrzebowanie na prąd również zimą.

Bardzo dużo osób błędnie jest przekonana o tym, że niska temperatura pogarsza wydajność całej instalacji. Co ciekawe jest wręcz przeciwnie, a chłodniejsze dni są dla fotowoltaiki lepsze niż upały.  Jest tak, ponieważ przy niższej temperaturze powietrza drgania wewnątrz sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych są mniejsze, a przepływ elektronów jest bardziej uporządkowany. Wpływa to pozytywnie na wydajność modułów fotowoltaicznych, które działają efektywniej niż podczas letnich upałów. Stopień nasłonecznienia nie jest także równoznaczny z wysokością temperatury. W naszym kraju bardzo często zdarzają się bardzo słoneczne, lecz chłodne dni, które są wręcz idealne dla instalacji PV.

Panele fotowoltaiczne kontra śnieg

Śnieg zalegający przez dłuższy czas na panelach fotowoltaicznych może stanowić problem i utrudniać działanie modułów. Pokrywa śniegu, która zalega jedynie na niewielkiej części instalacji, nie powinna stanowić problemu, warto jednak zainteresować się, gdy zalega ona na całej szerokości modułów. Podczas montażu fachowcy https://suncrew.pl/fotowoltaika-rypin/ biorą pod uwagę taką możliwość, a panele fotowoltaiczne instalowane są pod odpowiednim kątem. Jeśli śnieg spadnie na nachylone moduły, to z łatwością będzie się z nich zsuwał i odgrywał ogniwa fotowoltaiczne bez Twojej ingerencji. W naszej szerokości geograficznej coraz rzadziej spotyka się śnieżne zimy, dlatego nie powinieneś obawiać się o działanie instalacji w tym okresie. Fotowoltaika Rypin doskonale poradzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi i będzie produkowała dla Ciebie energię elektryczną przez 365 dni w roku.

Podsumowując fotowoltaika działa przez cały rok i nawet zimą może być wydajna. Kluczowa jest odpowiednia konstrukcja oraz monitorowanie czystości paneli podczas jesieni i zimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here