Jak uzupełnić niedobry witamin po zimie?

Reklamy w telewizji, radiu i internecie zasypują nas co rusz nowymi suplementami. Uśmiechnięte panie w TV mówią o tym, jak ważne jest branie witamin i suplementów. Wiele osób jest niezwykle podatnych na podobne sugestie i w mgnieniu oka pędzi do apteki zakupić super środek na stawy, apatie czy bezsenność. Niestety – tak naprawdę wiele z tych suplementów zawiera witaminy w niewielkiej ilości lub w formie, której ludzki organizm nie jest w stanie przyswoić. Warto wiedzieć, że witaminy są najlepiej przyswajalne wtedy, gdy przyjmujemy je w spożywanym pożywieniu.
Najwięcej dobroczynnych witamin i minerałów znajdziemy oczywiście w warzywach i owocach. Niestety – jesienią i zimą warzywa i owoce dostępne w sklepach są kiepskiej jakości, zatem ilość dobroczynnych składników jest w nich nieco obniżona. To dlatego na wiosnę czujemy się ospali i zmęczeni, a wiele kobiet boryka się wiosną z problemami skóry i zwiększonym wypadaniem włosów. Niestety w marcu lub kwietniu na rynku nie ma jeszcze dobrych jakościowo owoców i warzyw. To dobry moment na zaopatrzenie się w sok z brzozy. Nasze babki doskonale wiedziały o jego dobroczynnych właściwościach i dlatego też wiosną zbierały sok z tego drzewa. Jeśli nie wiesz kiedy zbierać sok z brzozy to wypatrz sobie brzozowe drzewko i delikatnie natnij jego korę. Następnego dnia na pniu drzewa powinna pojawić się linia, świadcząca o tym, że z tego drzewa wypływał sok. Jeśli linia się nie pojawi może to oznaczać, ze jest jeszcze zbyt wcześnie. Jeśli jednak odkryjesz na pniu ślady po soku to musisz delikatnie wywiercić dziurkę w drzewie i podłożyć pod nią butelkę. Za dzień lub dwa butelka powinna napełnić się pełnym bogactw sokiem. W czasach gdy suplementy diety nie były tak ogólnodostępne ludzie raczyli się wspomnianym sokiem z brzozy, który pomagał im odzyskać siły witalne po minionej zimie. Oczywiście zbierając sok z brzozy musisz być ostrożny – może się to nie spodobać miejscowemu leśnikowi. Brzoza jest łatwa w obsłudze, więc jeśli masz kawałek działki lub ogrodu możesz ją u siebie zasadzić i korzystać z jej bogactw wedle własnych potrzeb i bez ryzyka otrzymania mandatu od służb leśnych.
Kiedy już wiosna zadomowi się na dobre możesz zacząć suplementować się naturalnie się dostępnymi na rynku nowalijkami, truskawkami i czereśniami. Dobrym sposobem na szybkie uzupełnienie witamin i minerałów po zimie jest picie świeżo wyciskanych soków warzywno-owocowych. Soki możesz wyciskać w sokowirówce. Ceny najtańszych sokowirówek zaczynają się od 150zł. Jeśli jednak masz większy budżet to zalecamy zakup wyciskarki wolnoobrotowej. Wyciskarka jest znacznie droższa od sokowirówki i kosztuje zwykle powyżej 1000zł. Wyciskarka jest jednak o wiele lepsza, gdyż wyciskając owoce nie powoduje utraty witamin. W sokowirówce sok ulega szybkiemu utlenieniu, w związku z czym finalnie jest on uboższy w witaminy. Bez względu na to czy korzystasz z sokowirówki czy z wyciskarki musisz wiedzieć, że sok najlepiej jest pić na czczo, gdyż wtedy zdecydowanie najlepiej się przyswaja.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBez bzów
Następny artykułKiedy chrzest?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here