Reklamy w telewizji, radiu i internecie zasypują nas co rusz nowymi suplementami. Uśmiechnięte panie w TV mówią o tym, jak ważne jest branie witamin i suplementów. Wiele osób jest niezwykle podatnych na podobne sugestie i w mgnieniu oka pędzi do apteki zakupić super środek na stawy, apatie czy bezsenność. Niestety – tak naprawdę wiele z tych suplementów zawiera witaminy w niewielkiej ilości lub w formie, której ludzki organizm nie jest w stanie przyswoić. Warto wiedzieć, że witaminy są najlepiej przyswajalne wtedy, gdy przyjmujemy je w spożywanym pożywieniu.
Najwięcej dobroczynnych witamin i minerałów znajdziemy oczywiście w warzywach i owocach. Niestety – jesienią i zimą warzywa i owoce dostępne w sklepach są kiepskiej jakości, zatem ilość dobroczynnych składników jest w nich nieco obniżona. To dlatego na wiosnę czujemy się ospali i zmęczeni, a wiele kobiet boryka się wiosną z problemami skóry i zwiększonym wypadaniem włosów. Niestety w marcu lub kwietniu na rynku nie ma jeszcze dobrych jakościowo owoców i warzyw. To dobry moment na zaopatrzenie się w sok z brzozy. Nasze babki doskonale wiedziały o jego dobroczynnych właściwościach i dlatego też wiosną zbierały sok z tego drzewa. Jeśli nie wiesz kiedy zbierać sok z brzozy to wypatrz sobie brzozowe drzewko i delikatnie natnij jego korę. Następnego dnia na pniu drzewa powinna pojawić się linia, świadcząca o tym, że z tego drzewa wypływał sok. Jeśli linia się nie pojawi może to oznaczać, ze jest jeszcze zbyt wcześnie. Jeśli jednak odkryjesz na pniu ślady po soku to musisz delikatnie wywiercić dziurkę w drzewie i podłożyć pod nią butelkę. Za dzień lub dwa butelka powinna napełnić się pełnym bogactw sokiem. W czasach gdy suplementy diety nie były tak ogólnodostępne ludzie raczyli się wspomnianym sokiem z brzozy, który pomagał im odzyskać siły witalne po minionej zimie. Oczywiście zbierając sok z brzozy musisz być ostrożny – może się to nie spodobać miejscowemu leśnikowi. Brzoza jest łatwa w obsłudze, więc jeśli masz kawałek działki lub ogrodu możesz ją u siebie zasadzić i korzystać z jej bogactw wedle własnych potrzeb i bez ryzyka otrzymania mandatu od służb leśnych.
Kiedy już wiosna zadomowi się na dobre możesz zacząć suplementować się naturalnie się dostępnymi na rynku nowalijkami, truskawkami i czereśniami. Dobrym sposobem na szybkie uzupełnienie witamin i minerałów po zimie jest picie świeżo wyciskanych soków warzywno-owocowych. Soki możesz wyciskać w sokowirówce. Ceny najtańszych sokowirówek zaczynają się od 150zł. Jeśli jednak masz większy budżet to zalecamy zakup wyciskarki wolnoobrotowej. Wyciskarka jest znacznie droższa od sokowirówki i kosztuje zwykle powyżej 1000zł. Wyciskarka jest jednak o wiele lepsza, gdyż wyciskając owoce nie powoduje utraty witamin. W sokowirówce sok ulega szybkiemu utlenieniu, w związku z czym finalnie jest on uboższy w witaminy. Bez względu na to czy korzystasz z sokowirówki czy z wyciskarki musisz wiedzieć, że sok najlepiej jest pić na czczo, gdyż wtedy zdecydowanie najlepiej się przyswaja.