jaki wałek do malowania

Odcień dobrany, farba kupiona, czas skręcić w alejkę z narzędziami oraz wyposażyć się w wałek malarski. Wydawać by się mogło, iż nie ma nic łatwiejszego. Jednak wybór wałków jest duży oraz powoduje mnóstwo wątpliwości. Na sklepowych półkach odnajdziemy wałki duże oraz małe, zrobione z materiałów ekologicznych oraz sztucznych, pokryte dużym czy małym włosiem. Jednakże zawsze, żeby ładnie pomalować ściany, potrzebny jest właściwy wałek. W związku z tym trzeba wiedzieć, jaki wałek do malowania warto wybrać?

Jaki wałek do malowania ścian?
Ważne znaczenie ma rozmiar wałka. Do malowania wielkich przestrzeni sprawdzi się wałek o wielkości ok. 12-25 cm. W miejscach ciężko dostępnych i wymagających staranności potrzebny będzie mały wałek, o wielkości ok. 5-12 cm. Dobór wałka malarskiego zależy także od typu farby i formy podłoża. Na szczęście wytwórcy oraz sklepy dokładnie wskazują, do czego służy konkretne narzędzie.

Jakie poszycie wałka będzie najdoskonalsze?
Następnym kryterium wyboru odpowiedniego wałka malarskiego jest wielkość poszycia wałka, więc tzw. runo wałka. Wałki z niedługim włosiem (do 10 mm) nadają się do pokrywania powierzchni płaskich, więc np. parkietu, podłogi, gładzi gipsowej. Tymczasem duże runo (15-30 mm) należy dobierać do nierównych powierzchni – z kamienia czy betonu. Wałki ze średnim runem (13-15 mm) doskonale sprawdzą się do malowania tapet strukturalnych oraz klasycznych tynków.

Wałki do elewacji – dobór

Planując malowanie elewacji, dobór dobrego wałka ograniczmy do artykułów dedykowanych dokładnie do tego celu. Przeważnie będą to wałki o większej średnicy oraz zrobione z poliakrylu (pośród wałków fasadowych odnajdziemy również te z poliamidu lub owczej wełny). Tego rodzaju narzędzia znakomicie pochłaniają oraz oddają farbę, pozwalając na wydajne malowanie środkami fasadowymi. Nie bez znaczenia będzie również forma wałka, jaki może mieć przeróżnego typu poszycie. Wałek sznurkowy czy zaopatrzony w duże gęściejsze włosie doskonale sprawdzi się na ścianach o szorstkiej fakturze, np. pokrytych tynkiem strukturalnym. Pozwala na dokładne wciśnięcie farby we wszystkie wgłębienia oraz nierówności ściany. W wypadku nawierzchni płaskich oraz równych odpowiedniejszym doborem będzie wałek z niedługim runem. Co ciekawe, w sklepach odnajdziemy również wałki do zastosowania na zewnątrz o odmiennym wykorzystaniu. Są pośród nich artykuły właściwe do aplikacji przeróżnego typu farb i podłoża o rozmaitej formie.

Czym malować – pędzle do malowania ścian
Identycznie jak w wypadku wałka, rozmiar pędzla także winien zależeć od wielkości sufitu lub ściany. Kiedy malować pędzlami? Pędzle lepiej wcierają farbę oraz pozwolą dobrze malować drobne elementy, szczególnie o specjalistycznych kształtach. Sprawne korzystanie z pędzla malarskiego to następny wypróbowany sposób skutecznego malowania ścian.

Jak oczyścić wałek malarski?
Mycie wałka malarskiego po każdej pracy zapewnia jego dłuższą żywotność. Po zakończonej pracy wałek malarski najlepiej oczyścić w letniej wodzie z mydłem czy płynem do naczyń. Po oczyszczeniu wałek najlepiej odwirować po to, aby szybciej wysechł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here