Jakich produktów nie może jeść pies?

Każdy właściciel psa zna to błagalne spojrzenie, które posyła nam pupil, gdy coś jemy. Zarówno dla opiekuna, jak i dla czworonoga takie wspólne jedzenie, nawet wbrew temu, co prawią behawioryści, jest chwilą pełną radości. Jeśli pies ma zbilansowaną i zdrową dietę, to nie zaszkodzi od czasu do czasu podzielić się z nim odrobiną posiłku. Psy, w odróżnieniu od kotów, trawią węglowodany oraz warzywa i owoce. W dodatku większość psów to łasuchy na słodkości. Jednak warto zapamiętać, czego nie może jeść pies, ponieważ te często z pozoru niewinne produktu mogą mu poważnie zaszkodzić nawet w minimalnej ilości.

Pierwsze na liście jest awokado. Ten zdrowy dla ludzi owoc zawiera persin, który u psa wywołuje wymioty i biegunkę. Czekolada to również to, czego nie może jeść pies, zawiera bowiem kofeinę, teobrominę i teofilinę, które śmiertelnie uszkadzają serce i układ nerwowy. Niebezpieczne są także winogrona i rodzynki, bo uszkadzają nerki oraz wątrobę. Nawet kilka sztuk może zabić małego psa! Lepiej nie dzielić się z psem orzechami makadamia, bo uszkadzają one mięśnie oraz układ nerwowy i pokarmowy. Jeśli zamierzamy podzielić się z psem żywnością przetworzoną, należy przeczytać skład, bo wiele tego typu produktów zawiera czosnek i cebulę, która u psa powodują niedokrwistość. Na liście tego, czego nie może jeść pies, znajdują się również kości, szczególnie te drobne i poddane obróbce termicznej. Pod naciskiem zębów łatwo pękają na ostre kawałki i mogą w ten sposób uszkodzić przełyk czy jelita psa. Toksyczne dla psa są również rozgryzione pestki jabłka, które zawierają amigdalinę i cyjanek. Trzeba również uważać na to, co pies może samodzielnie wyciągnąć nam z kieszeni czy torebki. Gumy do żucia i cukierki zawierają ksylitol, który u czworonoga wywołuje niewydolność nerek.

Każdy rozsądny właściciel wie, że alkohol i narkotyki są tym, czego czego nie może jeść pies. Dlatego należy zachować wyjątkową ostrożność, by pies przypadkiem nie dorwał się do napojów alkoholowych, bo skończyć się to może nie tylko trudnościami w utrzymaniu równowagi, wymiotami czy problemami z oddychaniem, ale nawet śmiercią. Podobnie trujący wpływ na organizm pupila ma marihuana i to nie tylko spożyta, ale również w postaci oparów. Wdychanie palonych liści marihuany powoduje u psa nadwrażliwość na światło i dźwięki, wymioty, trudności z poruszaniem się, a nawet śmierć.

Psy bardzo intensywnie odczuwają słodki smak, dlatego mogą mocno domagać się dzielenia się z nimi słodyczami czy słodkimi owocami. Trzeba jednak zachować nie tylko umiar, ale i rozsądek, sprawdzać, czy słodycze nie zawierają ksylitolu, czekolady lub rodzynków. Sam cukier nie jest szkodliwy dla psa, ale spożyty w nadmiarze powoduje nadpobudliwość i negatywnie wpływa na trawienie.

Jeśli posiadamy w domu również kota, musimy pamiętać, że kocia karma to także to, czego nie może jeść pies. Pożywienie dla kotów ma inną ilość białka i tłuszczy, nie zawiera również węglowodanów, wskazanych w psiej diecie, dlatego na dłuższą metę bardzo szkodzi psim nerkom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here