kiedy cytologia

Badanie cytologiczne winna zrobić każda kobieta w wieku 20-55 lat i ta, jaka jest aktywna seksualnie. Badanie trwa parę minut. Niezwykle niejednokrotnie ratuje życie. W związku z tym każda kobieta, która planuje takie badanie, powinna wiedzieć czym jest oraz kiedy cytologia powinna zostać wykonana.

Czym jest cytologia?
Cytologia jest głównym badaniem cytologicznym, wykonywanym w kierunku nowotworu szyjki macicy. Dzięki badaniu jest możliwość na przedwczesne rozpoznanie niepokojących zmian. Badanie powinny wykonywać zarówno nastolatki jak również kobiety dojrzałe, w wieku rozrodczym. Badanie pozwoli zapobiec chociażby 80% wypadków złośliwego raka szyjki macicy, ponieważ wykrywa jego przedwczesne stadium. Prócz tego cytologia pozwoli diagnozować zarażenie wirusem HPV (brodawczak ludzki), jaki ma zasadniczy związek z powstaniem nowotworu. Znajduje dodatkowo wykorzystanie jako leczenie zachowawcze oraz chirurgiczne nadżerki szyjki macicy i przydaje się w ocenie stanu nabłonka pochwy oraz analizie skuteczności środków hormonalnych. U poniektórych kobiet cytologię wykonuje się, żeby ustalić czas owulacji oraz okres trwania II fazy cyklu.

Kto winien wykonać cytologię?
Cytologię winna wykonywać każda kobieta, jaka zaczęła współżycie (najlepiej jak najwcześniej po pierwszym stosunku; najpóźniej 3 lata po inicjacji seksualnej). Ważne jest, żeby to badanie wykonywać systematycznie, najlepiej raz w roku, chociaż 4 dni po menstruacji czy nie później aniżeli 4 dni przed nią. Gdy kobieta wykorzystuje gałki dopochwowe, ostatnia winna zostać wykorzystana przynajmniej 4 dni przed cytologią. Badania cytologicznego nie należy także wykonywać od razu po badaniu USG przezpochwowym, ani bezpośrednio po badaniu ginekologicznym.

Cytologia – jak się przygotować?
Poleca się, aby przed wizytą w gabinecie powstrzymać się od stosunków cielesnych przez blisko 24–48 godzin. Należy w tym okresie zrezygnować ze stosowania farmaceutyków dopochwowych (pianek nawilżających, medycznych, irygacji), i na dobę przed badaniem – z kąpieli w wannie. Uwaga! Materiału nie pobiera się wcześniej aniżeli 4 dni po miesiączce oraz później aniżeli 4 dni przed ewentualną inną miesiączką. Specjaliści wskazują, iż najdoskonalszym czasem na przeprowadzeniu badania cytologicznego jest 10–18 dzień cyklu.

Cytologia – jak wygląda
Badanie nie jest uciążliwe, lecz nie jest także wygodne – jak większość wizyt u lekarza ginekologa, jakie wiążą się z zajęciem miejsca na fotelu ginekologicznym. Ginekolog wpierw zakłada wziernik, i potem specjalistyczną szczotką (przypominającą trójząb) pobiera rozmaz. W wielu miejscach do pobierania wymazu wciąż stosuje się wacików, lecz to szczotka jest ową pewniejszą opcją – gromadzi kawałki, jakie nie odnajdą się na waciku. Potem wymaz jest przechowywany oraz przesyłany do badania mikroskopowego.

Szczotki do badań cytologicznych
Właściwe szczotki do cytologii są zrobione ze specjalistycznego materiału oraz mają właściwą do pobrania wymazu postać – ich włosy dopasowują się do kształtu szyjki macicy oraz pozwolą na pobranie wszelkich potrzebnych do analizy komórek. Szczotka, jaką zaleca WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), pozwoli na przeniesienie na szkiełko komórek, jakie nadają się do analizy oraz nie są uszkodzone podczas mechanizmu pobierania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here