Kiedy iść na grzybobranie?

Gdy nadchodzi złota, polska jesień ulubionym miejscem wielu grzybiarzy jest las. Otóż spacerując wśród brzóz, dębów, sosen i grabów mogą oni wyłowić z runa lennego niezwykle piękne okazy grzybów.

Co prawda prawdziwy wysyp grzybów większości z nas kojarzy się z jesienną porą, niemniej grzyby można zbierać już o wiele wcześniej. Wiele osób mających małe doświadczenie w zbieraniu leśnych okazów często zastanawia się kiedy rosną grzyby. Otóż jeśli sprzyja pogoda to wówczas na pierwsze, udane grzybobranie możemy udać się już wiosną, a najlepiej w maju.
Większość polskich leśnych terenów to Lasy Państwowe, dlatego każdy grzybiarz może każdego roku cieszyć się zbieraniem ulubionych grzybów. Ogólnie w naszym kraju rośnie ponad 40 gatunków jadalnych grzybów leśnych, jednak najwyżej cenione są borowiki, podgrzybki, koźlarze, maślaki, kanie, gąski, opieńki oraz kurki. Wszystkie wymienione gatunki grzybów można w sezonie bez problemu nie tylko znaleźć w lesie lecz także kupić na bazarach, a także w sklepie, w postaci świeżej czy mrożonej.
I choć wartość odżywcza grzybów nie jest zbyt bogata, to grzyby od wieków, dzięki specyficznemu aromatowi oraz niepowtarzalnemu smakowi goszczą w kuchni polskiej. Do dziś grzyby pozostają niezastąpionym składnikiem wielu smacznych potraw. Zebrane w lesie grzyby można zamarynować, zasuszyć i wtedy posłużą nam jako wyśmienity dodatek do wielu potraw w okresie zimowym. Natomiast świeże grzybki doskonale smakują, jeśli zaraz po ich zebraniu przyrządzimy z nich przepyszną zupę grzybową. Niemniej zawsze trzeba pamiętać o tym, że praktycznie każdy grzyb jadalny ma swego trującego odpowiednika, dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwość to wówczas warto zachować ostrożność i pozostawić taki grzyb w lesie.
Zbierając leśne okazy warto pamiętać o tym, aby ich gwałtownie nie wyrywać z gleby, gdyż wówczas możemy uszkodzić grzybnię znajdującą się w górnej warstwie ziemi. Gwałtowne wyrywanie, zawsze prowadzi do uszkodzenia grzybni. Ponadto starajmy się nie ścinać nożem grzybów nad ziemią, gdyż odcięta i pozostawiona w ziemi dolna część trzonu rozkłada się i powoduje zakażenie bakteriami macierzystej grzybni. Nie powinniśmy również rozkopywać ściółki oraz mchu w poszukiwaniu grzybów, gdyż takie nieprawidłowe zachowanie pozbawia grzybnię ochrony przed wysychaniem.
Jeśli pogoda sprzyja to wówczas masowy wysyp grzybów jadalnych zaczyna się w połowie września i trwa aż do pierwszych przymrozków. Niemniej istnieją umowne terminy , podczas których to można znaleźć poszczególne rodzaje grzybków. I tak przepyszne borowiki można zazwyczaj zbierać od lipca do października, natomiast pełnia tworzenia owocnika przypada na wrzesień oraz październik.
Z kolei znane przez wszystkich grzybiarzy podgrzybki pojawiają się w lasach od czerwca do listopada. Maślaki możemy zbierać od czerwca do października, a gąski tylko od września do listopada. Na kurki warto już pójść w czerwcu i można je zbierać aż do listopada.
W podobnym czasie warto wybrać się na kanie i koźlarze. Natomiast jeśli chcemy nazbierać opieńków to wówczas powinniśmy udać się do lasu w okresie od września do listopada. Warto jednak wiedzieć, że są to tylko terminy umowne i wzrost grzybów jest uzależniony przede wszystkim od warunków atmosferycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here