kiedy leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe zęba (endodoncja) to dentystyczny zabieg, jaki budzi w pacjentach obawę. Długość terapii jest zależna od powikłania następującego schorzenia. Może trwać do paru godzin lub wymagać większej ilości wizyt u dentysty. Ludzie, niezależnie od wieku boją się dentysty, a zwłaszcza leczenia kanałowego, które niekiedy może się wiązać z powikłaniami. Należy w związku z tym wiedzieć, czym jest oraz kiedy leczenie kanałowe się wykonuje.

Leczenie kanałowe – wskazania
Nieusuwane zmiany próchnicze wnikają w jeszcze głębsze powierzchnie zęba. Wpierw próchnica atakuje zębinę, aby z czasem dojść do miazgi. Mnożące się bakterie powodują stan zapalny owej części zęba. Przy silnym zapaleniu bóle są niezwykle duże. Mogą się pojawić szybko oraz trwać od paru minut do paru godzin. Zwiększają się podczas spożywania słodyczy czy picia czegoś gorącego lub zimnego. Przeszkadzają także przy zmianie pozycji – uginaniu się czy kładzeniu. Jeśli na tym etapie nie zaczniesz leczenia, zapalenie miazgi może się zmienić w martwicę, i chociażby zgorzel zęba. Bakterie zniszczą wierzchołek zęba oraz przedostaną się do obejmujących go tkanek.

Leczenie kanałowe zęba – na czym polega?
Leczenie kanałowe polega na wyeliminowaniu miazgi z kanałów oraz ich antyseptyki. W następnej kolejności wypełnia się dokładnie kanały dobrymi produktami oraz dokładnie zabezpiecza koronę zęba. To nieprzyjemna czynność wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Należałoby pamiętać, iż znieczulenie nie zostanie podane, gdy pacjent jest na nie uczulony. Tuż przed podejściem do leczenia zęba specjalista przeprowadza prześwietlenia, i potem podaje znieczulenie. Przed rozwierceniem zęba zakładany jest koferdam, więc dodatkowa guma oddzielająca ząb z jamy ustnej, jaka stanowi barierę sterylną, podtrzymuje suchość oraz chroni pacjenta przed przedostaniem się małych urządzeń do przełyku oraz tchawicy.

Po co leczyć ząb kanałowo?
Ból jednak, chociaż uciążliwy, to najmniejszy kłopot. Gdy doszło do trwałego zapalenia miazgi zęba, należy szybko reagować. Zostawienie chorego zęba grozi bowiem niebezpiecznymi konsekwencjami. Bakterie, jakie rozwijają się w chorym zębie są niezwykle uciążliwe. Może dojść chociażby do zgorzeli oraz zapalenia okostnej. Bakterie mogą także przenieść się oraz skazić pobliskie zęby, potem zaatakować pozostałe partie ciała, przede wszystkim głowę.

Jakie mogą wystąpić powikłania?
Leczenie kanałowe jest zawsze leczeniem obciążonym zagrożeniem niepowodzenia oraz wystąpienia powikłań. Jednakże z innej strony jest jedynym wyjściem, gdy chce się uchronić ząb własny w jamie ustnej. Powikłania mogą wystąpić zarówno w trakcie leczenia kanałowego, jak również pojawić się po jego ukończeniu. Podczas leczenia może dojść do złamania urządzenia w przewodzie, przedziurawienia (perforacji) ściany kanału, przepchnięcia materiału uzupełniającego kanał poza wierzchołek korzenia czy przepchnięcia roztworu do czyszczenia kanałów poza wierzchołek zęba. Ponadto niezwykle popularnym są dolegliwości bólowe utrzymujące się parę dni po zakończeniu zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here