Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?

W trakcie ciąży kobiety przybierają na wadze zwykle od 10 do 12 kilogramów. W okresie porodu tracą od 5 do 7 kilogramów, lecz dużo młodych matek ma do zrzucenia zdecydowanie więcej. Zatem, kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie, jakie ćwiczenia są zalecane dla młodych matek, i czego należy koniecznie unikać?

Jak przygotować się do ćwiczeń brzucha po ciąży?
Jeśli młoda matka nie była aktywna w okresie ciąży, nie winna za szybko zaczynać pracy fizycznej po porodzie. Należałoby skonsultować się ze specjalistą, czy wysiłek fizyczny rzeczywiście pomoże, zamiast skrzywdzić. Należy pamiętać, iż przez 3-5 miesięcy po narodzeniu dziecka stawy oraz więzadła są rozluźnione, więc niepożądane jest forsowanie ciała. Najlepsze są mało wyczerpujące ćwiczenia wzmacniające mięśnie oraz rozciągające.

Ćwiczenia po porodzie naturalnym
Przede wszystkim musimy pamiętać, iż sprawa porodu, nastawienia oraz aktywności musi być traktowana samodzielnie dla każdej z nas. To, co dla jednej kobiety będzie stanowić kłopot nie do przeskoczenia, dla drugiej okaże się lekkim zadaniem. Wynika to z prostego faktu, iż jako kobiety przeróżnie przechodzimy poród oraz wszystkie potencjalne komplikacje poporodowe. Więc ćwiczenia po porodzie naturalnym powinny być dopasowane indywidualnie, natomiast sprawą decydującą są możliwości oraz kondycja każdej z nas. Pierwsze ćwiczenia powinnyśmy rozpocząć właściwie niezwłocznie po narodzeniu dziecka już w pierwszej dobie po porodzie.

Ćwiczenia po cesarskim cięciu
Cięcie cesarskie jest osłonięte większym rygorem czasu, kiedy możesz zacząć ćwiczenia ruchowe. Po porodzie zabiegowym czas leczenia rany może sięgać 10. tygodni. Tyle samo okresu kobieta może czuć dyskomfort. Nim rozpoczniesz ćwiczyć zasięgnij opinii specjalisty. Gdy on uzna, iż jesteś gotowa, możesz podejść do realizowania programu ćwiczeń. Rodzajów możliwości ćwiczenia po cesarskim cięciu jest parę. Gdy leżysz w łóżku zawijaj kręgi stopami, aby wesprzeć mięśnie nóg oraz nie doprowadzać do tworzenia zatorów. Niezwłocznie po porodzie możesz zacząć tzw. ćwiczenia izomeryczne brzucha. Trenuj wciąganie brzucha oraz łącz je z rozciąganiem mięśni dna miednicy dla osiągnięcia optymalnego rezultatu, przytrzymując ranę po cięciu dłonią czy poduszką.

Jak ćwiczyć?
Niezwykle istotnym aspektem ćwiczeń po porodzie są ćwiczenia oddechowe oraz to od nich powinnaś rozpocząć własną aktywność. Pozwalają Ci one dotlenić organizm oraz zapobiegną zawrotom głowy kiedy będziesz wstawała z łóżka po paru godzinach leżenia. Dzięki ćwiczeniom oddechowym poprawiasz także pracę przepony, jaka podczas ciąży była niezwykle zmniejszona przez rosnące dziecko. Już po ćwiczeniach oddechowych powinnaś zrobić serię ćwiczeń przeciwzakrzepowych, jakie przeciwdziałają wystąpieniu zatorów oraz zastojów żylnych. Wykonujesz je przez serię ćwiczeń rąk oraz nóg, jakie poprawiają krążenie. Bazą ćwiczeń w połogu są także ćwiczenia mięśni dna miednicy. Podczas ciąży oraz porodu to właśnie one przyjmowały największe obciążenia oraz należałoby obecnie zadbać o przywrócenie im właściwego napięcia. Zakłócenia w działaniu mięśni dna miednicy mogą doprowadzać do kłopotów z nietrzymaniem moczu lub opadania narządów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here