Kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko?

Jeszcze kilkanaście lat temu rola kobiety w rodzinie ograniczała się do urodzenia dzieci i dbania o domowe ognisko. Dzisiaj rola kobiety poszła nieco dalej – kobiety kończą studia, robią karierę, a potem dopiero biorą ślub i rodzą dzieci. Na tym jednak ich rola się nie kończy. Po urodzeniu dziecka wiele mam wraca do pracy i jakoś musi godzić rolę biznes women z rolą żony i matki. Taka sytuacja często zniechęca pary do posiadania dzieci i niejednokrotnie odkładają oni decyzje o poczęciu dziecka na późniejszy termin.
Późne staranie o dziecko niesie ze sobą sporo ryzyka. Należy zdać sobie sprawę, że poczęcie dziecka wbrew pozorom nie jest łatwą sztuką. Jeśli będziecie mieli dużo szczęścia to do zapłodnienia dojdzie po 2-3 miesiącach. Może jednak zaistnieć sytuacja, że o dziecko będziecie musieli starać się latami lub co gorsza – wcale nie będziecie mogli mieć dzieci. Czasami na staranie się o dziecko latami lub na adopcję może być już za późno. Mówiąc krótko – im wcześniej zaczniecie starania o potomka, tym większe macie szanse na jego poczęcie.
Przed zajściem w ciąże warto uporządkować swoje sprawy, zrobić niezbędne badania i zadbać o odpowiednią dietę, żeby odpowiednio przygotować organizm do ciąży. Kiedy zaczniecie starania pozostaje Wam już tylko czekać. Niektóre pary dość szybko odkrywają na teście ciążowym upragnione dwie kreski i postanawiają ogłosić radosną nowinę całemu światu. To spory błąd. Z takimi nowinami warto poczekać aż u płodu wykształci się serduszko. Kiedy zaczyna bić serce dziecka będziecie mieli pewność, że ciąża jest żywa i macie szansę na jej donoszenie i urodzenie dziecka.
Po wykonaniu testu ciążowego należy udać się do lekarza ginekologa, który wykona badanie ultrasonograficzne i oceni w jakim wieku jest ciąża. W większości wypadków lekarz zaleca powtórzyć badanie USG za kilka tygodni kiedy zaczyna bić serce dziecka, gdyż zazwyczaj na pierwszej wizycie nie jest ono jeszcze wykształcone. Lekarz ginekolog zakłada też kartę ciąży i zleca inne niezbędne badania. Wizyty u ginekologa ciężarna powinna odbywać raz na 4 tygodnie, gdyż uważa się, że to czas w którym lekarz zdąży wykryć nieprawidłowości między poszczególnymi wizytami. Kiedy już wiecie, że ciąża jest żywa musicie trzymać się terminu wizyt, wykonywać zlecone badania i informować lekarza prowadzącego ciążę o wszelkich zaobserwowanych przez ciężarną nieprawidłowościach.
Przyszli rodzice powinni wstrzymać się z zakupem wyprawki dla malucha aż do 7go miesiąca ciąży, gdyż jest to termin w miarę bezpieczny dla kobiety. W wyniku różnych czynników poród może rozpocząć się przedwcześnie, jednak w obecnych czasach wcześniaki urodzone w 7mym miesiącu ciąży mają już spore szanse na przeżycie.
Pod koniec ciąży lekarz zleca dodatkowe badania KTG, które monitorują tętno dziecka i wykrywają ewentualne nieprawidłowości. Niestety zdarza się, że lekarze sami podejmują decyzję o przyspieszeniu porodu lub wykonują cesarskie cięcie z uwagi na zagrożenie życia matki lub dziecka. Kluczowym elementem w takiej sytuacji jest słuchanie lekarzy i nie popadanie w panikę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here