Kiedy odlatują bociany?

Polska słynie z bardzo wielu przeróżnych gatunków ptaków, które odbywają nas na okres lęgowy, bądź przebywają na terenie naszego kraju przez cały rok. Ptaki są bardzo potrzebne ekosystemie, ponieważ większość małych ptaków jest owadożerna i właśnie dzięki nim nie występuje tak wiele owadów w Polsce. Duże ptaki drapieżne dokonują selekcji naturalnej, czyli zabijają tylko najsłabsze osobniki z grupy, dlatego też populacje innych zwierząt muszą rozwijać się tylko przy pomocy najlepiej przystosowanych osobników. Każdy z nas już od czasów dzieciństwa znak bociana. Bocian jest to stosunkowo duży ptak, który przylatuję do Polski na swój okres lęgowy. Bociany są słynne ze swojego charakterystycznego klekotania, czerwony nóg, czerwonego dzioba oraz czarno białych piór. Bociany znalazły swoje miejsce wśród licznych opowiadań i legend ludowych, bardzo popularną anegdotą na temat bocianów, jest to, że przynoszą dzieci i zostawiają je w kapuście, oczywiście jest to powiedzenie adresowane tylko i wyłącznie do małych dzieci. Bociany to ptaki mięsożerne, e w pożywieniu znajduje się szereg zwierząt, w tym owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki oraz małe ptaki. Większą część do swojego pożywienia bocian znajduje na podłożu, wśród niskich traw oraz brodząc dziobem w płytkiej wodzie. Bociany to ptaki monogamiczne, czyli znajdują sobie jednego partnera na całe życie. Raz do roku, tak jak wcześniej wspomniałem, przypada okres lęgowy tych ptaków. Wtedy samica składa od 1 do 4 jaj, z których po około 40 dniach wykluwają się małe pisklęta. Pierwsze bociany są widoczne w naszym kraju już na początku marca, natomiast wielkie stada przylatują dopiero w połowie kwietnia. W polskiej kulturze bociany są zwiastuny dobrej wróżby, dlatego ludzie bardzo chętnie nie pomagają, oraz w razie nieszczęśliwego wypadku od razu zgłaszam to do weterynarza.

Kiedy odlatują bociany?

W okresie lęgowym bociany odlatują do ciepłych krajów, aby przeczekać tam panującą w Polsce zimę. Okres, kiedy odlatują bociany, mieści się od początku sierpnia do końca Września. Nie jest zbadane, na jakiej podstawie bociany wiedzą, ale w jakiś sposób zbierają się wielkie stada i w takich stanach podróżują wprost do Afryki i Turcji, gdzie spędzają, miesiące, w których panuje w Polsce zima.

Jakiej wielkości jest bocian?

Dorosły osobnik ma długość, mieszczą się w przedziale, od 100 do 115 cm oraz wysokość od 100 do 125 cm. Rozpiętość skrzydeł dorosłego osobnika Dochodzi nawet do 2 m a jego masa waha się od 2 do prawie 5 kg. Niemalże niemożliwe jest rozróżnienie czy dany bocian to samiec, czy samica, jedyna różnica, jaka występuje to, że samiec jest troszkę większy od samicy, a tak poza tym to nie różnią się niczym.

Trzeba zaznaczyć Jasne, żeby cię tak jak wszystkie inne ptaki na terenie naszego kraju są objęte ochroną, więc nie wolno w żaden sposób zagrażać życiu tych zwierząt.

Podsumowując po przeczytaniu tego artykułu, będziemy wiedzieli, kiedy odlatują bociany oraz jak wspaniałymi są ptakami. Bociany przebywają w Polsce od kwietnia do połowy września i wtedy można je podziwiać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here