Kiedy przycinać jabłonie?

W czasach starożytnych, zanim została wprowadzona do użytku publicznego waluta, ludzie prowadzili handel wymienny. W tamtych czasach jedna osoba specjalizowała się tylko jednej rzeczy, dlatego też praca ludzka była dużo wyżej wyceniana niż teraz. W dzisiejszych czasach bardzo wiele rzeczy wykonują za nas maszyny. Poprzez najszybszy rozwój technologiczny, każda dziedzina przemysłu z dnia na dzień staje się coraz bardziej zautomatyzowana. W dawnych czasach, aby przyrządzić mięsne dania, musieliśmy udać się do myśliwego bądź rzeźnika, aby kupić mięso. Następnie musieliśmy udać się do lasu, aby zdobyć drewno potrzebne nam do rozpalania ogniska lub pieca, gdy mieliśmy już te wszystkie rzeczy, mogliśmy dopiero zabrać się za przyrządzanie posiłku. W dzisiejszych czasach wystarczy udać się do sklepu, aby kupić gotowy posiłek. Aby nasz organizm rozwijał się prawidłowo, potrzebna jest do tego odpowiednia dieta. Dieta bogata w różnego rodzaju owoce i warzywa oraz podstawowe składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Polskie jabłka są najpopularniejsze w całej Europie, można powiedzieć, że jest to nasz narodowy owoc. Aby jabłonie prawidłowo się rozwijały, musimy się o nie odpowiednio troszczyć.

Kiedy przycinać jabłonie?

Jeżeli nasz sad ma co najmniej 3 lata, drzewach są już na tyle wysokie, by można było je przyciąć, tak aby rozwijały się w prawidłowy sposób. Najlepszym okresem, w którym możemy przyciąć jabłoń, jest zima. A konkretniej, jest to okres na przełomie stycznia, lutego i marca. W tym czasie na terenie naszego pięknego kraju panuje zima, czyli występują ujemne temperatury. Dzięki temu, że panują ujemne temperatury wszystkie rośliny, zapadają w tak zwany: „sen zimowy”. Sen zimowy roślin polega na tym, że wszystkie płyny znajdujący się w łodygach roślin zostają wtłoczone do korzenia, tam, gdzie nie zamarzną. A jak dobrze wiemy z lekcji chemii, woda podczas zmiany swojego stanu skupienia, z ciekłego na stały, zwiększa swoją objętość, takie zjawisko nazywa się krystalizacja. Jeżeli w gałęziach nie ma płynów potrzebnych roślinom do życia, ucinanie ich nie będzie powodowało żadnych uszczerbków na zdrowiu drzew. Teraz już wiemy, kiedy przycinać jabłonie, ale czy samo przycinanie wystarczy, aby nasz sad rozwijał się prawidłowo?

Aby nasz sad owocowy rozwijał się w najlepszy dla niego sposób, musimy się o niego odpowiednio troszczyć. Poprzez taką troskę rozumiem: dostarczanie nieodpowiednio dużej ilości wody niezbędnych do prawidłowego rozwoju każdej rośliny, dostarczanie niezbędnych witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju rośliny, owoców oraz zabezpieczenie ich przed różnego rodzaju pasożytami lub grzybami. Jeżeli chcemy mieć bardzo dużo owoców, powinniśmy dogadać się z pszczelarzem, aby w okresie kwitnienia jabłoni udostępnił nam kilka swoich uli, a dzięki temu nasze zbiory mogą wzrosnąć nawet o 30%.

Podsumowując, po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, kiedy przycinać jabłonie. Przycinanie jabłoni nie jest jedyną rzeczą, jaka czeka na nas, podczas pielęgnacji sadu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here