Kiedy widać ciążę na usg?

Rodzice, którzy po raz pierwszy spodziewają się dziecka, z reguły nie wiedzą, czego mogą oczekiwać, a także, jak przebiega każdy z etapów ciąży. Jest to bez wątpienia wspaniały czas zarówno dla matki, jak i dla ojca, ale osoby, które nigdy nie spodziewały się dziecka, często czują się nieco zagubione pojawiającymi się zmianami i to w każdej sferze życia. Jeśli zachodzi podejrzenie, że być może jest się w ciąży, to niezbędne jest wykonanie różnych badań, które mogą ją wykluczyć albo potwierdzić. Najlepszym sposobem, a do tego w ogóle nieinwazyjnym jest wykonanie badania moczu pod kątem zawartości hormonu, który jest w organizmie kobiety tylko wówczas, gdy oczekuje ona potomstwa. Badanie takie może zlecić ginekolog, ale nie jest konieczna wizyta u niego, bo równie dobrze można udać się do punktu badań laboratoryjnych i zrobić takie badanie na własną rękę. Jeśli okaże się, że hormon znajduje się w moczu, to oznacza to, że dana osoba jest w ciąży i że najpewniej za kilka miesięcy zostanie matką. Początkowe miesiące mogą być trudne, bo jest to okres, w którym najczęściej występują mdłości i złe samopoczucie. Wszystko normuje się po upływie pierwszego trymestru, a więc pierwszych trzech miesięcy ciąży.

Jest tak z reguły, ale nie oznacza to, że zawsze. Niektóre kobiety nie czują się najlepiej przez cały okres ciąży, dlatego nie wspominają tego czasu, jako najlepszego momentu w swoim życiu, co jest poniekąd zrozumiałe. Przyszli rodzice zastanawiają się często, kiedy widać ciążę na usg, a odpowiedź może ich zaskoczyć, bo już kilkudniowy zarodek jest widoczny na badaniu w postaci niewielkiego pęcherzyka, który z czasem się rozwija. Niektórzy ludzie porównują ten pęcherzyk do fasolki, bo właśnie ma taki kształt. Jeśli zatem po badaniu moczu chce się zobaczyć swoje dziecko na badaniu ultrasonograficznym, to nic nie stoi na przeszkodzie i jest to z reguły pierwsze badanie, które zleca lekarz prowadzący ciąże. W ten sposób można po prostu potwierdzić fakt, że dana osoba jest w ciąży. Można się także dowiedzieć, czy jest się w ciąży bliźniaczej, czy też nie. Po takim badaniu otrzymuje się wydruk, który można pokazać najbliższym osobom. Jest to tak zwane pierwsze zdjęcie dziecka i rodzice często patrzą na nie z dumą i rozczuleniem.

Badanie takie jak to powyżej wykonuje się tak często, jak jest to konieczne, ale jeśli nie zachodzi większa potrzeba, to przynajmniej raz na trzy miesiące, a więc w każdym trymestrze ciąży. Wykonując je, lekarz może stwierdzić czy płód rozwija się prawidłowo, a także zmierzyć poszczególne części ciała dziecka. Jeśli nie odbiegają one od ogólnie przyjętych norm, to można powiedzieć, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dla rodziców najważniejsze bywa drugie badanie, bo można podczas niego dowiedzieć się, czy dziecko nie cierpi na wady genetyczne. Określa się je na podstawie wymiarów główki i długości poszczególnych kończyn. Warto robić takie badania, żeby mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo. W ten sposób każdy jest spokojniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here