Kilka słów o pierwszej ciąży

Pierwsza ciąża to szczególny czas w życiu każdej przyszłej mamy. Wprawdzie pierwsze tygodnie dają nieźle popalić kobiecie – pojawiają się mdłości, zmienne nastroje i zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Kiedy jednak miną pierwsze niedogodności, a lekarz potwierdzi obecność prawidłowo rozwijającej się ciąży kobieta może wreszcie odetchnąć z ulgą i cieszyć się swoim odmiennym stanem.
Kobiety w pierwszej ciąży zastanawiają się często kiedy powinny poczuć pierwsze ruchy dziecka. Przyszła matka z niecierpliwością wyczekuje kopnięć rozwijającego się w łonie malucha. Niestety – pierwsze ruchy płodu są słabo wyczuwalne i wiele Pań myli je z dolegliwościami trawiennymi ze strony jelit. Zaniepokojone mamy pytają często lekarza kiedy czuć ruchy dziecka? Tak naprawdę nie ma określonej reguły. Przyjęło się, że pierwsze ruchy płodu matka może czuć w trzynastym tygodniu ciąży, jednak nie ma nic nieprawidłowego w tym, ze niektóre mamy rejestrują je dopiero w siedemnastym tygodniu ciąży. Każda kobieta odczuwa pierwsze ruchy w innym terminie, jednak mawia się, że przy kolejnej ciąży są one wyczuwalne szybciej (może wynika to z faktu, że kobieta wie już wtedy jak te ruchy wyglądają i nie myli ich z bulgotaniem w jelitach). Od kiedy czuć ruchy dziecka wyraźnie kobieta rejestruje poruszanie dziecka z określoną częstotliwością. Jeśli któregoś dnia maluch będzie wyjątkowo nieaktywny powinno to wzbudzić niepokój. Warto wtedy udać się do lekarza lub na izbę przyjęć w celu wykluczenia nieprawidłowości. Zazwyczaj w takich sytuacjach dziecko jest po prostu mniej aktywne, ale niestety zdarzają się tez przypadki, gdy na przykład maluch okręci się pępowiną i wymagają one interwencji lekarskiej. W ciąży każdy problem najłatwiej rozwiązać w początkowej jego fazie. Każda zmniejszona aktywność płodu, dziwny śluz, przedwczesne skurcze brzucha powinny być oznaką do niepokoju i wymagają interwencji lekarza prowadzącego ciążę.
Pierwsza ciąża jest nowością dla każdej kobiety i wiele przyszłych mam znajdujących się w 9tym miesiącu ciąży ma wątpliwości kiedy udać się szpitala. Pierworódki nie wiedzą kiedy zaczyna się poród, gdyż nigdy wcześniej nie rodziły. W czasie ciąży wiele przyszłych mam doświadcza skurczów przepowiadających które nie zwiastują porodu. Do szpitala należy udać się bezzwłocznie kiedy odejdą wody płodowe. W praktyce jednak wygląda to nieco inaczej niż na amerykańskich filmach i wody rzadko odchodzą. Zazwyczaj poród rozpoczyna się od delikatnych skurczy podobnych do tych podczas miesiączki. Do szpitala należy się udać kiedy stwierdzisz, ze skurcze są regularne – choćby regularność miała miejsce w dużych odstępach czasu. Poród rozpoczyna się na dobre, gdy odstępy między skurczami są małe, a skurcze znacząco przybierają na intensywności. Wody płodowe odchodzą zwykle już na sali porodowej, a w wielu wypadkach zachodzi potrzeba przebicia pęcherza płodowego przez personel medyczny. Lekarze położnicy uważają jednak, że u kobiet u których wody odeszły same poród przebiega znacznie szybciej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here