Napój Fanta – dostępne smaki, historia

0
3572

Napój gazowany Fanta należy do najchętniej wybieranych napojów na świecie. Jest on produkowany przez być może najbardziej rozpoznawalną firmę na świecie – Coca Colę Company.

W Polsce początek popularności Fanty przypada na lata 90, kiedy to powszechnie pojawiła się w krajowych sklepach wraz z takimi produktami, jak Coca Cola i Sprite. Dzięki swojemu orzeźwiającym smakowi, który doskonale gasi pragnienie, szybko podbiła serca Polaków.

Oryginalna Fanta ma smak pomarańczy, który wzbogacono podnoszącymi walory smakowe bąbelkami z dwutlenku węgla. Dzięki temu napój idealnie nadaje się na upalne lato, a także jako dodatek do wszelkich dań. Znakomicie pozwala na szybkie uzupełnienie wody w organizmie oraz dodanie sobie potrzebnych sił.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że historia Fanty sięga aż do lat 40 XX wieku.

Napój gazowany Fanta – historia i powstanie

Historia Fanty sięga II wojny światowej. Stworzono ją, gdy na skutek problemów z zaopatrzeniem w Niemczech zabrakło koncentratu służącego do przygotowywania bardzo popularnej już wtedy Coca Coli.

Aby godnie zastąpić ulubiony napój, Max Keith, właściciel fabryki do tej pory zajmującej się produkcją Coca Coli, wraz ze współpracownikami przygotował recepturę pysznego napoju o smaku cytrusów. Nazwa Fanta pochodzi od słowa „fantastisch” lub “Fantasie”, znaczących kolejno “fantastyczny” i “fantazja”.

Niemcy szybko docenili walory smakowe nowego napoju. Stał się on szeroko dostępny, przejmując miejsce dotychczas zajmowane przez Coca Colę.

Istnieją różne wersje dotyczące pierwotnej receptury Fanty. Niektóre mówią o przygotowywaniu napoju z soku pomarańczowego. Inne natomiast o pozostałościach z produkcji cydru oraz o serwatce. Możliwe, że w tamtym okresie sprzedawano różne rodzaje Fanty, w zależności od regionu i dostępnych zasobów.

Napój chłodzący Fanta pod skrzydłami Coca Cola Company

Po wojnie fabryka produkująca Fantę powróciła do prawowitego właściciela – Coca Coli Company. Początkowo receptura Fanty nie miała być na nowo wykorzystana. Jednak gdy w 1955 roku największy konkurent Coca Coli – Pepsi – wzbogacił swoją ofertę o liczne napoje smakowe, Coca Cola postanowiła powrócić do zapomnianej marki.

Oryginalna receptura Fanty została znacznie zmieniona i ulepszona. Początkowo Fanta była sprzedawana tylko w Europie. Jednak od 1960 roku weszła także na rynek w Stanach Zjednoczonych. W tym roku Fanta została również oficjalnie włączona do koncernu Coca Cola. Nowy napój stał się drugim po Coca Coli najpopularniejszym produktem w ofercie koncernu (poza Stanami Zjednoczonymi).

Wszystkie smaki Fanty

Niestety, w Polsce wiele ze smaków Fanty jest dostępnych jedynie za pośrednictwem Internetu. Nie sposób trafić na nie na półkach stacjonarnych sklepów. Niektóre ze smaków są dostępne jedynie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Dlatego smakosze Fanty powinni zamawiać niedostępne odmiany tego napoju chłodzącego przez Internet. Wystarczy odwiedzić sklep pod adresem https://candy-shop.pl/fanta i przekonać się na własne oczy o ilości smaków, w jakich dostępna jest Fanta. Można się naprawdę zdziwić.

Warto spróbować nowych odmian smaków Fanty, choćby dla odmiany i z ciekawości. Z pewnością niewiele osób w Polsce kojarzy Fantę o smaku bananowo-jogurtowym z dodatkiem witamin. Tymczasem jest to produkty, który cieszy się bardzo dużą popularnością w Japonii.

Mamy także Fantę o smaku owoców liczi, truskawek, brzoskwini, ananasa, jabłka, owoców leśnych, wiśni, winogrona, arbuza, Fantę o smaku grejpfruta, mango, limonki i wiele innych. Jak doskonale widać, producent przygotował szeroką gamę produktów, dzięki czemu każdy może znaleźć swoje ulubione smaki Fanty.

Popularność Fanty

Szacuje się, że codziennie jest otwieranych 130 milionów puszek napoju Fanta. Swoją popularność produkt ten zawdzięcza kilku elementom receptury. Przede wszystkim kluczowe jest uzyskanie idealnego poziomu nasycenia bąbelkami dwutlenku węgla, które mają optymalną wielkość. Drugim istotnym składnikiem sukcesu Fanty jest wykorzystanie bardzo skoncentrowanego smaku i aromatu, tak aby napój był kojący i po prostu pyszny. Na koniec warto także dodać, aby pić napój uprzednio schłodzony, ponieważ podnosi to jego walory smakowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here