Pielęgnacja pępka u noworodka

Rodzice, zwłaszcza ci, którzy zostają nimi po raz pierwszy mają tendencję do martwienia się o pielęgnację pępka noworodka. Najważniejszą radą jest utrzymywać go w czystości i suchości aż do momentu, kiedy kikut pępowinowy odpadnie.

Pępowina łączy rozwijający się płód z matką przez łożysko od szóstego tygodnia ciąży aż do porodu. Jako swego rodzaju „lina życia” przewód ten dostarcza rozwijającemu się dziecku tlen i wszelkie substancje odżywcze podczas pobytu w łonie matki. W chwili narodzin, ponieważ dziecko jest już w stanie oddychać i jeść, pępowina staje się niepotrzebna. Jest odcinana tuż przy ciele malucha. Ponieważ w przewodzie tym nie ma zakończeń nerwowych, noworodek zupełnie tego nie odczuwa. To naprawdę nie boli!

Ważne jest, aby zapewnić odpowiednią opiekę tej części pępowiny, która pozostaje dopóki goi się i nie oddzieli się od pępka. Kiedy odpada kikut pępowinowy? Zwykle następuje to w ciągu dwóch tygodni po porodzie. Kikut zmienia się z żółtozielonego na czarny, gdy wyschnie i może mieć nieprzyjemny zapach. Nie warto się tym niepokoić. To zupełnie normalny, zdrowy proces.

Podczas pierwszej godziny po porodzie, zwykle po pierwszej kąpieli dziecka, kikut jest leczony środkiem antyseptycznym nałożonym bezpośrednio na niego, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Dwadzieścia cztery godziny od założenia, zacisk można bezpiecznie usunąć z kikuta. Dobrym pomysłem jest upewnienie się, że zacisk zostanie usunięty w szpitalu, zanim dziecko wróci do domu. Zacisk może zaplątać się w pieluszkę i przy jej zmianie zranić kikut, jeśli przypadkiem za niego pociągniemy.

Po wypisaniu matki i dziecka ze szpitala lub w ciągu 24 godzin po porodzie, lekarz pediatra zleca wycieranie kikuta i okolic pępka preparatem antyseptycznym. Ale w niektórych przypadkach kikut odpada szybciej, jeśli pozostawi się go samemu sobie. Niezwykle ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących higieny. Kikut powinien być zawsze suchy, i odciągnięty jak najdalej od ciała, aby zasuszała się jego podstawa. Należy zadbać o regularne zmienianie wilgotnych lub zabrudzonych pieluszek, aby zapobiec podrażnieniom. W ciepłe dni można ubierać dziecko jedynie w pieluszkę i bluzeczkę, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Powinno się również unikać kąpieli w wanience, dopóki kikut nie odpadnie. Do tego czasu myje się dziecko nawilżając jego ciało delikatną gąbką.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni przewód zwykle odpada. Kiedy tak się dzieje, można zauważyć mały, różowawy obszar w dolnej części pępka, który nie wygląda jak reszta skóry. Będzie nad nim rosła normalna skóra. Trzeba oprzeć się pokusie by samodzielnie odrywać kikut, nawet jeśli dosłownie wisi na włosku. Najlepiej jeśli odpadnie sam, kiedy nadejdzie odpowiedni czas. Ślady krwi czy strupki na kikucie są zupełnie naturalną rzeczą i nie należy się nimi niepokoić. Jednak kikut i jego okolice zawsze trzeba pielęgnować z ogromną ostrożnością, aby nie narazić noworodka na niepotrzebne infekcje, które na tym etapie mogą być groźne dla jego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here