Pierwsza ciąża, a szkoła rodzenia

Pierwsza ciąża jest wielkim przeżyciem dla obojga przyszłych rodziców. Mają oni przeważnie mnóstwo wątpliwości i boją się przebiegu porodu. Już sama ciąża jest dla nich nową sytuacją, a im bliżej porodu, tym więcej pojawia się pytań i niepewności. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i zdobyć większą wiedzę na temat ciąży i porodu, warto zapisać się do szkoły rodzenia.

Wybór szkoły rodzenia

Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę szkoły rodzenia, trzeba podjąć odpowiednie kroki już na początku ciąży. Nie ma wątpliwości, że decyzja uczęszczania do takiego miejsca jest znacznie korzystniejsza niż czytanie poradników czy gazet, chociaż jedno nie wyklucza drugiego. Jednak w szkole rodzenia spotkać można kobiety, będące w podobnej sytuacji i zmagające się z takimi samymi problemami. Poza tym można tam liczyć na fachową pomoc specjalistów, którzy chętnie porozmawiają na każdy temat związany z ciążą i porodem.

Szkoły rodzenia – nieco historii

Temat przygotowań do porodu pojawiał się już w XIX wieku. Pierwszymi krajami, w których zrodziła się ta idea, były Francja i Anglia. Już wtedy radzono kobietom, jak mają postępować podczas porodu i uczono opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Próbowano również pomóc im pokonać lęk przed porodem oraz znaleźć sposób na złagodzenie bólu.
Pierwsza szkoła rodzenia w Polsce powstała w Łodzi w 1957 roku. Jej założycielem był Włodzimierz Fijałkowski, który bardzo przyczynił się do rozwoju polskiego położnictwa. Niestety jednak wkrótce zaczęto odchodzić od tej idei. Dopiero w latach 90. nastąpił kolejny okres rozkwitu szkół rodzenia, w związku z akcją Fundacji Rodzić po Ludzku.

Czego można nauczyć się w szkole rodzenia?

Program każdej szkoły rodzenia zawiera podstawowe tematy, dotyczące przebiegu ciąży, porodu i połogu oraz odpowiednich ćwiczeń. Przyszła mama zdobędzie też wiedzę, dotyczącą technik przystawiania noworodka do piersi oraz fizjologii oraz ewentualnych problemów podczas laktacji. Nauczy się pielęgnować swojego maluszka i właściwie się nim opiekować. Dowie się także, jak szybko wrócić do formy po porodzie. Bardzo ważnym celem, który zakłada sobie każda szkoła rodzenia, jest przełamanie pewnych barier i pokonanie strachu przed porodem, a także przygotowanie do pełnienia ról matki i ojca (ojciec również powinien uczęszczać na takie zajęcia). Spotkania w szkole umożliwiają również dyskusje przyszłych matek (rodziców) na interesujące je tematy. Dzięki tym zajęciom rodzicom nie są obce takie tematy, jak cesarskie cięcie, znieczulenie zewnątrzoponowe czy poród kleszczowy. Świadomi rodzice są bardziej spokojni i mogą, podczas porodu, aktywnie w nim uczestniczyć.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Na zajęcia do szkoły rodzenia warto zapisać się już w pierwszym trymestrze ciąży, ale w niektórych szkołach zaczynają się one dopiero od drugiego trymestru. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu i trwają około 6-8 tygodni. Kończy się je 4 tygodnie przed terminem porodu. Organizowane są najczęściej w małych grupach, a czasem są to zajęcia indywidualne. Warto zabierać ze sobą partnera, który może tam zdobyć wiedzę, dotyczącą opieki nad dzieckiem.
Podczas zapisu, zazwyczaj wymagane jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń, wydane przez lekarza, który prowadzi ciążę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here