Profesjonalne przesadzanie malin

Maliny cieszą się ogromnym powodzeniem wśród wielu osób dbających o zdrowie. Dlatego tez warto zadbać o to, aby okazałe krzewy malin znalazły się w naszym ogrodzie.

Malina jest od wieków ceniona w lecznictwie ze względu na cenne dla zdrowia właściwości. Zawiera ona w swym składzie mnóstwo witamin oraz składników mineralnych, które to korzystnie wpływają na dobre samopoczucie. Domowej roboty sok z malin jest niezastąpiony w leczeniu grypy, gorączki czy przeziębienia. Z tego też powodu warto zadbać o to, aby w naszym ogrodzie można było zbierać kosze niezwykle smacznych i zdrowych malin. Wiele osób chcących mieć w swoim ogrodzie dorodne maliny często zastanawia się kiedy przesadzać maliny.
Otóż jeśli chcemy zmienić dotychczasowe stanowisko naszych malinowych krzewów, można to zrobić bez szkody dla ich zdrowia. Warto pamiętać o tym, że te wyjątkowo żywotne krzewy wytwarzają płytkie systemy korzeniowe, dlatego też nawet starsze krzewy dobrze znoszą zmianę miejsca. Żeby mieć stuprocentową pewność, że nie osłabimy naszych okazów poprzez ich przesadzanie warto zrobić to w odpowiednim terminie oraz zadbać o to, aby korzenie nie zostały uszkodzone w czasie wykopywania rośliny.
Przesadzając krzewy malin warto dołożyć wszelkich starań, aby w nowym miejscu miały one optymalne warunki do wzrostu oraz plonowania. Miejsce w którym będą rosły nasze malinowe krzewy powinno być słoneczne lub częściowo zacienione. Należy bezwzględnie unikać miejsc odsłoniętych, gdyż wówczas będą one narażone na silne wiatry. Aby nasze krzewy szybko się zakorzeniły w nowym miejscu warto dostarczyć im odpowiednie podłoże. Gleba w której posadzimy maliny powinna być starannie uprawiona, świeża, wilgotna oraz pozbawiona wszelkich chwastów.
Najlepszym terminem do przesadzania malin jest wczesna jesień, gdyż obfite opady deszczu, na które to można liczyć o tej porze roku, pozwolą krzewom zregenerować korzenie jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Krzewy tej rośliny można przenieść kiedy tylko zakończą one owocowanie i przejdą w stan spoczynku. Należy pamiętać o tym, ze w przypadku letnich odmian malin, które to plonują na pędach dwuletnich najlepsza porą na zmianę miejsca jest sierpień, natomiast w przypadku krzewów jesiennych wytwarzających owoce na pędach jednorocznych, najlepszym miesiącem jest październik lub początek listopada. Nie powinniśmy przesadzać malin w słoneczne oraz wietrzne dni, gdyż wówczas odsłonięte fragmenty korzeni mogą błyskawicznie wyschnąć.
Warto pamiętać o tym, aby w dniu poprzedzającym przesadzanie roślinek obficie podlać ją wodą. W taki oto sposób będzie nam łatwiej wyjąć je z podłoża, a co więcej nawodnione rośliny lepiej się zaaklimatyzują w gruncie. Niezwykle istotne jest również to, aby krzewy wykopać z jak największymi bryłami ziemi w celu zminimalizowania uszkodzenia korzeni. Po przesadzeniu krzewów należy je dobrze podlać, aby ziemia w pełni przylegała do ich korzeni.
Warto też pamiętać o tym, aby wiosną w pierwszym roku po przesadzeniu usuwać część pędów kwiatowych, żeby nie obciążać osłabionych krzewów zbytnim owocowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here