Przygotowania do Wielkanocy

Polska to kraj zdecydowanie katolicki, przynajmniej w statystykach. Jednak z każdym rokiem zaangażowanie obywateli w życie Kościoła wydaje się słabnąć. Polacy wzorem wielu zachodnich społeczeństw coraz bardziej skłaniają się ku sekularyzacji. O ile rodzice i dziadkowie współczesnych dwudziestolatków co roku zadają sobie pytanie, kiedy zaczyna sie post, ich dzieci żyją już inaczej. W każdym kolejnym pokoleniu coraz więcej obywateli określa się ateistami, a przynajmniej agnostykami. Święta nabierają w Polsce znaczenia nie tyle religijnego, co rodzinnego i oczywiście konsumpcyjnego. Nie jest to ocena tego zjawiska, ale jego zwyczajny fakt. Nie dotyczy to także wszystkich, co również warto zauważyć. Niemniej jednak na przestrzeni ostatniej dekady czy dwóch polskie społeczeństwo zdecydowanie odeszło od praktykowania obrzędów religijnych. Świadczą o tym wspomniane statystyki, zwykłe obserwacje, ale również dane publikowane przez Kościół.

Już za chwilę rozpocznie się Wielki Post, jeden z najważniejszych okresów w życiu Kościoła katolickiego. A jak ma się on do życia osób, które nie biorą tak czynnego udziału w przygotowaniach do Wielkanocy. W dużych miastach muzyka w dyskotekach nie milknie nawet w tym okresie zadumy. Polacy nie są też skorzy do rezygnowania z jedzenia mięsa. Wielu z nich odeszło nawet od zwyczajowego postu w piątek. Generalnie w XXI wieku już się nie pości, choć trudno znaleźć człowieka, który przynajmniej raz w swoim życiu nie byłby na diecie. Nawet jeżeli ktoś nie pości z przekonań religijnych, warto sprawdzić, kiedy zaczyna sie post. Chociażby po to, by w tym okresie nieco sfolgować z jedzeniem. Nie trzeba całkowicie rezygnować ze spożywania pokarmów mięsnych. Na zdrowie wyjdzie jednak ograniczenie ich ilości. Zwłaszcza że mieszkańcy krajów rozwiniętych jedzą mięsa zdecydowanie zbyt dużo. W konsekwencji częściej zapadają na choroby cywilizacyjne. Poza tym wprowadzenie przynajmniej sporadycznego postu wychodzi na dobre przyrodzie. Okazuje się bowiem, że szeroko rozumiana produkcja mięsa w największym stopniu przekłada się na zanieczyszczenie środowiska.

Pięknym zwyczajem jest również jałmużna, kojarzona z postem. W wielu szkołach dzieci informowane są, kiedy zaczyna sie post i ich zadaniem jest wrzucanie oszczędności do specjalnych puszek. Kiedy nadejdą święta odłożonymi pieniędzmi można podzielić się z potrzebującymi. Niepraktykujący rodzice mogą zaadaptować ten zwyczaj w swoich domach. Nawet jeżeli ich dziecko nie uczęszcza na lekcje religii, warto zaszczepić mu chęć pomagania innym. Cel może być dowolny, grunt to pokazać, ile radości przynosi dzielenie się z drugim człowiekiem. Przygotowania do obchodów Świąt Wielkanocnych zmieniają swoją formę tak jak samo świętowanie. Jeżeli nie wszystkie sposoby celebrowania tych dni przekonują jednostkę, może sobie ona wybrać spośród nich coś dobrego. Ważne, by mimo wszystko dostrzegać wartość postu, jałmużny oraz możliwości spotkania się z wartościowymi ludźmi przy świątecznym stole. Na tym warto się skupić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here