Sadzenie truskawek. Jak i kiedy.

Truskawki są popularnymi owocami w naszym kraju, co czyni je częstym widokiem w ogródku i na działkach, choć często nie są tam uprawiane w optymalnych warunkach. Dlatego też dziś zajmiemy się tym, jak i kiedy sadzić truskawki oraz jak zapewnić im możliwie najlepsze warunki.
Terminy sadzenia truskawek.
Ogólnie truskawki można sadzić przez cały sezon, ale poszczególne rodzaje sadzonek lepiej posadzić w różnych okresach.
Na wiosnę nadają się truskawki „frigo” oraz sadzonki z gruntu, choć je lepiej sadzić jesienią. Te pierwsze najlepiej posadzić jak najszybciej po zakupie.
Latem najlepiej sadzić truskawki w doniczkach.
Stanowisko do sadzenia truskawek.
Aby owoce były jak najładniejsze i najsmaczniejsze należy zadbać o odpowiednie warunki. Gleba powinna być przepuszczalna, spulchniona lekko kwaśna (pH w granicach 5,5-6,5), i bogata w składniki odżywcze. Lokalizacja roślin musi być dobrze nasłoneczniona. W trakcie sadzenia powinna być wilgotna.
Technika sadzenia truskawek.
Przed posadzeniem truskawek trzeba przekopać ziemię w celu spulchnienia, najlepiej także jednocześnie dołożyć do niej kompostu.
Truskawki zazwyczaj sadzi się w rzędach, ponieważ ułatwia to ich doglądanie i zbiór. Odległość między roślinami powinna wynosić około 30 cm a między rzędami około 50 cm. Ziemię wokół najlepiej zaściółkować, aby przeciwdziałać rozwojowi chwastów. Najlepiej zastosować w tym celu czarną folię, ale nadadzą się także słoma i agrowłóknina. Po posadzeniu truskawki należy podlać. Przy wkładaniu roślin do gleby należy uważać, aby korzenie się nie zawijały, w przeciwnym wypadku rośliny po pewnym czasie mogą zacząć się podnosić lub przesuwać. Pąk powinien znajdować się tuż nad ziemią.
Pielęgnacja truskawek.
Ziemię wokół roślin należy regularnie pielić, usuwając nie tylko chwasty, ale także pędy (rozłogi), ponieważ powodują one osłabienie wzrostu głównej części rośliny. Podlewanie jest zalecane szczególnie na początku uprawy oraz w okresach suszy. Najlepiej zastosować podlewanie doglebowe, albowiem mocząc liście możemy spowodować rozwój chorób. Nawożenie nie jest konieczne, choć oczywiście zwiększa plony. W okresie zbiorów należy pamiętać o tym, że owoce gniją po niedługim czasie. Zazwyczaj pojedyncze rośliny wydają plony przez 3-5 lat, po tym okresie zastępuje się je nowymi.
Choroby truskawek.
Najczęstszą przypadłością truskawek są choroby grzybicze jak: szara pleśń truskawki, wertycylioza, czerwona zgnilizna korzeni, lub mączniak prawdziwy. Występują także choroby wirusowe, które zazwyczaj objawiają się żółknięciem i zamieranie liści. Do celów profilaktyki oraz zwalczanie chorób najlepiej użyć oprysków środkami ochrony roślin. Jeśli chcemy skorzystać z naturalnych metod to w przypadku najczęstszej szarej pleśnie możemy wypróbować opryski z wywaru łupin cebuli. Jeśli zaobserwujemy chorobę we wczesnym stadium warto usunąć zarażone części roślin.
Truskawki to zdecydowanie rośliny, które warto uprawiać, albowiem zawierają wiele koniecznych dla naszego organizmu związków. Nic nie zastąpi smaku świeżej truskawki prosto z krzaka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here