Sadzimy hiacynty

Hiacynty: gdzie uprawiać?
Czy hiacynty można uprawiać na parapecie? Jak najbardziej, jest to roślina przeznaczona zarówno do uprawy gruntowej, jak i do pędzenia na domowym parapecie, we wnętrzu. Oczywiście, w domach hiacynty mają idealne warunki do wzrostu, dlatego nie trzeba być tak czujnym w doborze odpowiedniego momentu posadzenia cebulki. Jeśli chcemy mieć hiacynt na parapecie w domu, cebulkę możemy kupić już w lutym i zasadzić go w ziemi w doniczce. Dla wzmocnienia efektu, warto posadowić taki kwiatek w szklarni, wtedy będzie szybciej rósł.

Kiedy sadzić hiacynty?
Jeśli jednak chcemy wysadzić hiacynt w ogrodzie, zaczekajmy aż minie zima lub zróbmy to wtedy, kiedy wysadza się do gruntu wszystkie kwiatki cebulowe, czyli pod koniec września lub na początku października.

Kiedy kwitną hiacynty?
Hiacynty, które wysadzimy w gruncie, na zewnątrz, zakwitną w okresie od kwietnia do maja. Wiele tutaj zależy od regionu Polski, w którym się znajdujemy. Jeśli jesteśmy na południu, można liczyć, że hiacynty pojawia się już w okolicach lutego! Okres kwitnienia hiacyntów jest dość krotki, wynosi jedynie 3 do 4 tygodni, jednak warto jest hodować te kwiaty, bo są szczególnie piękne.

Jak kupować cebule na hiacynty?
Pamiętajmy, że im większa cebula hiacyntu, tym więcej kwiatków on wypuści. Nie należy oszczędzać na cebulkach, warto też mieć wiedzę, jak wybierać zdrowe cebulki na kwiaty. Zdrowe to takie, które nie noszą znamion chorób grzybiczych, nie są uszkodzone oraz takie, które nie zdążyły jeszcze zakwitnąć.

Gdzie wysadzać hiacynty?
Hiacynt powinien znaleźć się w najcieplejszym i najbardziej nasłonecznionym miejscu w naszym ogrodzie. Nie może to być miejsce wietrzne, bo szybko odpadną mu łodyżki. O tym, czy wybraliśmy dobre miejsce, powie nam oczywiście sposób, w jaki hiacynty zakwitły: w miejscach słonecznych kwiaty są gęstsze, bardziej kolorowe, a łodyżki krótkie i mocne. Jeśli jednak słońca jest zbyt mało, łodygi wydłużają się, a kwiatostany wydają się rzadkie.

Jaka gleba do hiacyntów?
Hiacynty najlepiej rosną w glebie żyznej, która jest przepuszczalna, najlepiej gdyby była próchnicza. Odczyn gleby na hiacynty powinien być zbliżony jak najbardziej do obojętnego. Konieczne jest odchwaszczenie ziemi przed wysadzeniem na niej hiacyntów. Koniecznie też trzeba spulchnić glebę. Warto mieć dobry kompost do wysiania na glebę, z której później będą żywiły się kwiatki. Na początku rozwoju rośliny w glebie ogrodnicy doradzają, aby stosować saletrę amonową. Następnie można przejść do używania nawozów wieloskładnikowych.

Jak sadzić cebulki hiacyntów w ogrodzie?
Wysadzając cebulki w ogrodzie, pamiętajmy, aby zachować między nimi odstęp: po około 15 do 20 cm. Na jakiej głębokości wysadzać cebulki hiacyntów? Należy trzymać się tutaj ogólnej zasady, że cebulka powinna znajdować się na wysokości trzech wielkości cebulki. Oczywiście, sadzimy cebulki piętką do dołu. Gdy cebulka została posadzona przed zimą, koniecznie trzeba ją przykryć słomą lub ściółką, tudzież specjalną włókniną zapobiegającą odmarzaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here