Szybkie i ekonomiczne gotowanie

Własna baza szybkich przepisów na obiady zdecydowanie ułatwia życia. Bo kto ma dziś czas na sterczenie w kuchni godzinami? Każdy jednak chce jeść zdrowo i zgodnie z zasadami zbilansowanej diety. Każdy z nas również nie chce wydawać na posiłki wielkich ilości pieniędzy, a tak może się zakończyć nie przygotowywanie jedzenia w domy, tylko kupowanie gotowców na mieście. Z naszych obserwacji wynika, że największy problem mamy po prostu z wymyślaniem jadłospisu. Nie ma co się oszukiwać, nie jest to wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Z drugiej jednak strony, każdy kto prowadzi budżet domowy i planuje posiłki z dużym wyprzedzeniem wie, że jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Jak to ugryźć?
Planowanie to podstawa ekonomicznego, ale i ekologicznego podejścia do żywienia. Pierwszym krokiem powinno być stworzenie własnej bazy ulubionych posiłków. Chodzi o to, aby zawsze mieć w zanadrzu jakieś rozwiązanie dzięki któremu nie spędzimy godziny na zastanawianiu się, co dziś ugotujemy na obiad, czy inny posiłek. Najlepiej oczywiśćie, jeśli będą to przepisy na coś szybkiego, wręcz ekspresowego, co nie wymaga wielkiego nakładu sił i środków. Oczywiście nie jest to zasada, bo każdy z nas ma inne wymagania co do kulinariów. mając taką własną, autorską bazę, możemy bez problemu i bez stresu, zająć się planowaniem na dłuższą metę. Na początek niech to będzie chociażby tydzień. To już dobry start do pozytywnych zmian.

Co dalej?
Warto nauczyć się rozsądnego gotowania. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, jest to umiejętność przygotowywania posiłków w odpowiednich ilościach, nie marnowanie jedzenia, wykorzystywania resztek. Wielką oszczędnością jest gotowanie na zapas i rozsądne przechowywanie tych gotowców. Jest mnóstwo potraw, które można przygotować zawczasu. Przykładem niech będzie dowolny sos np. pomidorowy sos do makarony typu spaghetti, który można przygotować w dowolnej ilości i mrozić w pojemnikach bądź workach plastikowych. Poniżej przekładowy przepis.

Składniki:
– Passata pomidorowa (500 ml),
– łyżka przecieru pomidorowego,
– dwie starte marchewki,
– jedna duża cebula,
– mielona wołowina (500 g),,
– ulubione przyprawy,
– łyżka oliwy z oliwek do smażenia.

Przygotowanie sosu rozpoczynamy od podsmażenia cebuli i wołowiny. Mięso powinno smażyć się na bardzo rozgrzanej patelni, aby lekko się skarmelizowało. Są różne szkoły jeśli chodzi o to, kiedy solić wołowinę, ale generalna zasada mówi o tym, aby każde mięso przyprawiać na samym końcu obróbki, aby smak był intensywny> w ten sposób zaoszczędzimy na przyprawach, oraz zdrowiu.

Podsmażone mięso zalewamy sokiem pomidorowym, dodajemy koncentrat, oraz przyprawy i dusimy całość około 15- 20 min na bardzo małym ogniu. Gotowy sos dzielimy na dwie porcje. Część przeznaczamy na posiłek, resztę chłodzimy i umieszczamy w pojemniku, a następnie w zamrażalniku. Tak przygotowane danie może czekać na wykorzystanie nawet kilka miesięcy. W ten sposób w przyszłości zaoszczędzimy czas, prąd, oraz oczywiście pieniądza. A posiłek jest zawsze domowy, smaczny i zdrowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here