Warszawskie Muzeum Chleba

0
2222

Co kojarzy Wam się ze słowem chleb? Bez wątpienia to, iż jest podstawowym posiłkiem, który praktycznie każdy z nas spożywa rano i wieczorem, a niejednokrotnie również w ciągu dnia, jako drugie śniadanie czy przekąskę. Czy warto jednak lepiej poznać jego historię? Oczywiście, zwłaszcza w atrakcyjnej formie.

Gdzie można znaleźć Muzeum Chleba?

Muzeum Chleba mieści się przy ulicy Jadowskiej 2, na warszawskiej Pradze, a dokładnie na Szmulkach. Muzeum jest niewielkie, ale za to wyjątkowo ciekawe. Zostało założone w 2000 roku przez Mariana Pozorka, członka Cechu Piekarzy. Jest usytuowane w garażu budynku, w którym mieściła się piekarnia założyciela.

Niezwykły muzealnik

Marian Pozorek był piekarzem od 1959 roku, rozmiłowanym w swoim fachu i wszystkim, co jest z nim związane. Na własną rękę zaczął kolekcjonować maszyny piekarnicze, dokumenty, fotografie i ciekawostki, które towarzyszyły piekarzom w ciągu minionych wieków.

W 1984 roku postanowił otworzyć muzeum w miejscu swojej pracy, by ocalić od zapomnienia tradycyjne rzemieślnictwo. Dzięki temu przetrwały cenne dziś zabytki, ale także pamięć o niezwykłym piekarzu.

Pan Marian swoje zbiory gromadził przez pięćdziesiąt lat, a kiedy uczynił z nich muzeum, sam zajmował się odprowadzeniem swoich gości. Robił to z prawdziwą gościnnością i zamiłowaniem, nie tylko pokazując eksponaty, ale również opowiadając ich barwne historie, a przede wszystkim pozwalając gościom, by sami sprawdzili się w fachu, którym on tak długo się zajmował. Bez wątpienia dla wielu z nich było to naprawdę wspaniałe doświadczenie.

Niestety, właściciel Muzeum zmarł przed kilkoma laty. Pamięć o nim wciąż jest jednak żywa, a wnętrza wypełnione jego zbiorami przyciągają kolejnych zainteresowanych.

O tym, jak bardzo wyróżnia się ono na tle innych miejsc, świadczyć mogą choćby liczne podziękowania, które możemy przeczytać. Stanowią one zarówno dowód wdzięczności przybyłych, jak i kolejną dekorację. Jakże dobrze wpasowującą się w klimat tutejszych wnętrz.

Jeśli oprócz tego niezwykłego Muzeum, chcielibyście także bliżej poznać Pragę, na której się znajduje, zachęcamy do jej częstego odwiedzania, a także przeczytania wpisów na stronie Kurier Warszawski. Poświęcono tam całą zakładkę dla tej dzielnicy Warszawy.

Co można zobaczyć w zbiorach Muzeum Chleba?

Jednym z najciekawszych i najstarszych eksponatów, jaki został zaprezentowany w Muzeum Chleba, jest kwit z 1867 roku, potwierdzający zakup soli piekarniczej, a opłacony w tatarach.

Wśród innych eksponatów znalazły się między innymi: maszyna do mielenia ziarna z 1890 roku, pochodząca z Wielkiej Brytanii. Przesiewacze, dzielarki, walcarki i inne urządzenia, pozwalające na przygotowywanie i dzielenie ciasta na porcje. Wszystkie one pochodzą z pierwszej połowy XX wieku, z terenów nie tylko Polski, ale również Niemiec czy Austro-Węgier.

Kolejny rodzaj eksponatów stanowią fotografie i dokumenty, pomiędzy którymi znajdują się również dyplomy czeladnicze i mistrzowskie, kartki na chleb czy certyfikat dopuszczenia do produkcji piekarskiej drożdży firmy Mautner i spółka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here