witamina b

Witamina B complex jest to suplement diety, który zawiera najważniejsze witaminy z grupy B. Jak sama nazwa mówi jest to kompleks witamin, które rozpuszczalne są w wodzie i warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Suplementowanie jej wskazane jest przede wszystkim osobom, w których podejrzany jest niedobór witamin z grupy B. Preparat ten może być stosowany zarówno profilaktycznie w celu wzbogacenia swojej diety potrzebne witaminy. Czym dokładnie jest witamina B complex? Jakie są wskazania do jej suplementacji? Czy istnieją przeciwwskazania? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/witamina-b-complex-kto-powinien-siegnac-po-ten-suplement-diety/ 

Witamina B complex – czym dokładnie jest? 

Wszystkie witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina B jest niezbędna do prawidłowego wzrostu przeciętny metabolizmu i rozmrażania. Ponadto witaminy z grupy B rozpuszczalne są w wodzie, a to oznacza że są łatwo usuwane z organizmu poprzez wydalanie ich z moczem przez nerki. 

Związkami wchodzącymi w skład witaminy B complex są: 

Witamina B1, witamina B2, witamina B3, witamina B5 witamina B6, witamina B7, witamina B9, witamina B12. 

Są to kolejno: tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, pirydoksyna, biotyna, kwas foliowy, kobalamina. 

Jakie są wskazania do stosowania witaminy B complex? 

Istnieje wiele powodów, dla których suplementacja witaminy B jest ważna. Najistotniejszym z nich jest niedobór w którejkolwiek witaminy z grupy B. Zawsze lepiej jest sięgnąć po preparat typu B complex, niż monoskładnikowa suplement diety. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim nie należy do rzadkości występowanie niedoboru kilku witamin z grupy B. Co więcej suplementacja witaminy B zwiększa przyswajalność wszystkich witamin z grupy B. Ewentualnie nadmiar i tak zostanie usunięty natychmiast organizmu. 

Wskazaniem do suplementacji witaminy B complex jest również zwiększone zapotrzebowanie na witaminy B, które wykazują grupy osób takie jak: 

  • kobiety w ciąży i karmiące piersią
  • osoby narażone na stres
  • osoby nadużywające alkohol
  • osoby pijące dużą ilość kawy i herbaty
  • osoby odchudzające się i stosujące diety eliminacyjne 
  • osoby uprawiające sport
  • osoby pracujące umysłowo
  • osoby po urazach czy operacjach w okresie rekonwalescencji 

Jakie są przeciwwskazania do suplementacji witaminy B complex? 

Istnieją również przeciwwskazania, do suplementacji witaminy B complex. Jednym z nich jest uczulenie na którykolwiek składnik preparatu. Innymi przeciwwskazaniami jest ograniczenie dotyczące obecności schorzeń takich jak kamica nerkowa, niewydolność nerek czy hiperkaliemia. 

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/beta-glukan-czym-jest-jakie-sa-jego-wlasciwosci/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here