Gdzie można zastosować klej przewodzący

Potrzeba wykonania szybkiego i elastycznego połączenia płytek drukowanych nie jest czymś rzadkim dla osób zajmujących się elektroniką. Tradycyjnie wykorzystywane lutowie ze względu na swoje właściwości fizyczne nie gwarantuje sukcesu. Ponadto potrzeba użycia dość wysokiej temperatury, może to spowodować dodatkowe uszkodzenia. Jedynym wyjściem jest wtedy zastosowanie kleju przewodzącego.

Do czego służy klej przewodzący?

Przy jego pomocy można wykonywać połączenia pomiędzy płytkami. Można to robić na płytkach elastycznych, jak i klasycznych PCB. Co więcej, świetnie się nadaje do wykonywania połączeń na szklanych panelach wyświetlaczy, oraz do łączenia taśmy elastycznej.Klej przewodzący można spotkać w różnych formach. Produkowany jest do nanoszenia dowolne powierzchnie jako folia, taśma lub pasta. Zasada jego działania jest prosta. Zawiera on w swoim składzie niewielkie cząsteczki metalu, które są od siebie odizolowane warstwą kleju. Wielkość cząsteczek jest odpowiednio dobrana, tak by usunąć niebezpieczeństwo powstania zwarcia.

Dlaczego klej przewodzący jest lepszy od tradycyjnego lutowia?

Klej przewodzący ma świetną przyczepność nawet do bardzo gładkiej powierzchni. Próba zrobienia połączenia elektrycznego na płytce z tworzywa sztucznego za pomocą tradycyjnego lutowia skazane jest na porażkę. Taka sama sytuacja powtórzy się w przypadku szklanej płytki. Możliwość wykorzystania szkła lub tworzywa sztucznego daje wiele nowych możliwości projektowania układów.W niektórych układach mamy odczynienia z materiałem o dużej wrażliwości na temperaturę i tutaj znowu lutowanie jest niemożliwe. Proces ten wymaga użycia narzędzia wytwarzającego zbyt dużo ciepła. Stosując nowoczesne lutowie bezołowiowe, temperatura pracy będzie jeszcze wyższa.

Bezpieczeństwo stosowania

Nowoczesny klej przewodzący nie zawiera żadnych substancji niebezpiecznych. Chodzi w szczególności o substancje lotne oraz ołów. Może być stosowany w pomieszczeniach o ograniczonej wentylacji.Bezpieczeństwo stosowania tego rodzaju materiałów gwarantują normy określane dla produktów. Nie mogą w żadnej formie przekraczać dopuszczalnych poziomów zawartości metali ciężkich. W kleju stosuje się głównie opiłki srebra, które jest obojętne dla organizmu człowieka.

Kleje przewodzące dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here