Co podarować na chrzest?

Chrzest to ważne wydarzenie w życiu rodziny, w której niedawno pojawiło się dziecko. Rodzice wkładają dużo czasu i pracy w przygotowanie uroczystości i przyjęcia, zapraszając na nie rodzinę, a często także bliskich znajomych. Wybierając się na chrzest lub przyjęcie z jego okazji, wypada podarować malcowi jakiś podarunek. Jaki prezent na chrzciny wybrać, aby był trafiony i odpowiedni do okazji? Poniżej kilka podpowiedzi.

Przede wszystkim warto pamiętać o religijnym charakterze uroczystości, jaką jest chrzest. W związku z tym z pewnością sprawdzą się przy tej okazji prezenty nawiązujące do tego faktu. Możemy kupić maluchowi Biblię – na rynku dostępne są egzemplarze przeznaczone specjalnie dla dzieci, napisane prostym językiem i pięknie ilustrowane. Taką książkę rodzice będą mogli czytać razem z maluchem już niedługo. Pozostając w religijnym klimacie możemy kupić także obrazek ze świętym partonem lub aniołem stróżem, tekstem modlitwy czy fragmentem Pisma Świętego. Innym pomysłem jest zakup krzyżyka lub medalika – tutaj jednak musimy liczyć się ze sporym wydatkiem, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na przedmiot wykonany ze złota. Jest to więc raczej propozycja dla gości, którzy są zdecydowani przeznaczyć na prezent większą kwotę (zazwyczaj są to na przykład rodzice chrzestni).

Jeśli nie odpowiada nam koncepcja zakupu dewocjonaliów, możemy zdecydować się na bardziej neutralny podarunek. Do wyboru mamy oczywiście całą masę zabawek i artykułów niemowlęcych – w zależności od wieku dziecka mogą być to np. mata edukacyjna, zabawka kreatywna (ucząca jakiejś umiejętności, np. liczenia czy rozróżniania kolorów), leżaczek czy książeczka dla dzieci. Możemy też – zwłaszcza, jeśli dziecko jest jeszcze bardzo malutkie – zdecydować się na pomoc rodzicom w uzupełnieniu wyprawki i kupno czegoś, czego dziecko samo bezpośrednio nie używa, ale co przyda się rodzicom, np. podgrzewacz do butelek czy nosidło (pamiętajmy tutaj, aby zdecydować się na bezpieczne dla kręgosłupa dziecka nosidło ergonomiczne, w którym dziecko noszone jest przodem do rodzica, a nie twarzą do świata).

Prezentem, który nigdy nie traci na popularności, jest po prostu gotówka. Ma ona zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że w ten sposób damy najbardziej praktyczny prezent, bo to rodzice wiedzą, czego ich dziecko potrzebuje. Ci drudzy, że to prezent bez żadnego osobistego wkładu i zaangażowania. Zapewne jedno i drudzy mają nieco racji, ale w praktyce powinniśmy po prostu zdecydować sami, kierując się naszymi osobistymi odczuciami w tej kwestii.

Na koniec warto wspomnieć o istotnej kwestii, jaką jest wcześniejsza rozmowa na temat prezentu z rodzicami dziecka. To, czy taką rozmowę przeprowadzać, zależy od naszych relacji, ale w większości przypadków jest to dobry pomysł. Rodzice mogą podpowiedzieć nam, czego maleństwo najbardziej potrzebuje, albo – w przypadku starszych dzieci – o czym marzy. Mogą też poinformować nas, jeśli ktoś już wcześniej zadeklarował kupno danego prezentu. Dzięki temu unikniemy wręczenia podarunku nietrafionego lub powtórzonego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here