Domowy budżet- sposoby na oszczędzanie

Prowadzenie domowego budżetu jest jedna z najlepszych metod panowania nad wydatkami. Każdy specjalista zgodzi się z tym, że tylko odpowiednia analiza i pełna kontrola wydatków oraz dochodów, pozwala planować, zarządzać oraz oszczędzać pieniądze. Ale nie trzeba pytać o to zawodowych doradców finansowych. Takie zdanie ma też zapewne każda gospodyni domowa, która musi organizować życie swojej rodziny. Nie wystarczy jedynie określić wydatków z grubsza. Każdy kto już tego próbował, że to kompletnie nie działa, bo jest za bardzo ogólne. Dobry budżet domowy uwzględnia wszystkie wpływy, ale również wydatki. I to każde bez wyjątku. Tylko wtedy jest to działanie sensowne i celowe. Chodzi o przejrzystość.

System kopertowy jest już dość anachroniczny, ale na początek naprawdę warto go wdrożyć. Może nie zbudujemy na tej podstawie całego naszego systemu zarządzania pieniędzmi, ale da już jako taki wgląd w nasz indywidualny model funkcjonowania. Co to oznacza? To bardzo proste. Kiedy nasza wiedza na temat własnych pieniędzy ogranicza się jedynie do tego, kiedy będzie przelew z wypłatą, i do kiedy trzeba zapłacić poszczególne rachunki, to raczej nie zapanujemy nad budżetem domowym, bo w ogóle nie mamy świadomości jego istnienia. Najważniejsze jest tzw. dociągnięcie do pierwszego, i opłacenie niezbędnych zobowiązań. W taki sposób nie widzimy kompletnie nic. Ani tego, ile w gruncie rzeczy pieniędzy mamy w portfelu, jaką kwotą dysponujemy na poszczególne potrzeby, ani ile z tego jesteśmy w sanie zaoszczędzić.

Już system kopertowy nieco bardziej zbliża nas do tej wiedzy. Jeśli przeznaczamy na początku miesiąca jakąś kwotę np. na wydatki związane z rozrywką, jesteśmy w stanie dostrzec, czy ta kwota jest po prostu odpowiednia. Być może przeznaczyliśmy na te kategorią za mało, a przysadziliśmy z budżetem na jedzenie. Nie chodzi o to, aby się ograniczać, ale po prostu mieć tę świadomość. Niektórzy już po takiej analizie są w stanie stwierdzić, że zdecydowanie za dużo wydają na Dana kategorię.

Kolejny krok to przeniesienie tej świadomości na wyższy poziom organizacji. Taki, który pomoże nam krok po kroku ogarnąć wszelkie sprawy związane z budżetem. Najprostsza metoda to zwykłe rozpisanie na kartce, ale dziś dysponujemy bardzo fajnymi i przydatnymi aplikacjami, które znacznie ułatwią sporządzenie przejrzystej i logicznej listy przychodów i rozchodów. Takie narzędzia to zdecydowanie lepsza metoda, bo nie trzeba nic przeliczać, ani zestawiać. Aplikacja zrobi to za nas. Po naszej stronie jest zaś to, aby dokładnie analizować i wyciągać wnioski.

Ważne jest, aby podczas tworzenia własnego systemu zarządzania pieniędzmi, pozostać szczerym z własnym sobą. Wydaje się to oczywiste, ale wcale takie nie jest, bo wielu z nas po prostu nie przyznaje się samemu przed sobą do rozrzutności. Dlatego tak często nasz budżet okazuje się niedopracowany, a po kilku miesiącach pieniądze nadal gdzieś nam magicznie uciekają. Nieszczelny budżet niestety nie zdaje egzaminu. Należy w nim umieścić absolutnie wszystkie dane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here