Z roku na rok coraz więcej osób ma problemy z ciśnieniem. Nie wszyscy ludzie mają jednak świadomość, jaki ciśnieniomierz wybrać. Który ciśnieniomierz jest lepszy nadgarstkowy czy naramienny? Mechaniczny czy elektryczny?
Jaki ciśnieniomierz wybrać, a także czym należy się sugerować przy dokonywaniu wyboru?
Bardzo ważne jest wyrobienie sobie codziennego nawyku mierzenia ciśnienia. Zdecydowanie najlepiej jest wykonywać tą czynność rano na siedząco jeszcze przed wstaniem z łóżka. Oczywiście największe problemy z ciśnieniem będą występowały w nocy, dlatego poranny pomiar będzie odpowiadał temu, co się wtedy działo z organizmem.
Należy także pamiętać, aby zawsze kontrolować swoje ciśnienie w przypadku złego samopoczucia, czyli szumu w uszach czy bólu głowy. Nie ma żadnej konieczności mierzenia ciśnienia kilka razy dziennie bez specjalnej potrzeby. Niepokoić powinien daną osobę skok albo spadek ciśnienia o kilkadziesiąt milimetrów słupka rtęci, a także regularne ciśnienie wyższe niż 140/90 mm Hg.
Konieczna będzie wtedy bezwzględna konsultacja z lekarzem, który będzie wstanie skorygować kurację. Należy również pamiętać, aby nie panikować w przypadku wyższego ciśnienia, może ono bowiem podskoczyć pod wpływem zmęczenia czy zdenerwowania. W momencie, gdy dana osoba ochłonie, ciśnienie powinno wrócić do normy.
Ciśnieniomierze elektryczne
W celu wykonania pomiaru ciśnienia konieczne będzie ręczne napompowanie mankietu, a także odsłuchiwanie za pomocą słuchawek lekarskich tonów nad tętnicą ramieniową znajdującą się poniżej założonego mankietu. Można wyróżnić w tej kategorii następujące ciśnieniomierze:
– ciśnieniomierze rtęciowe – wykorzystują rtęć jako element, który ma za zadanie równoważyć ciśnienie w mankiecie na ramieniu badanej osoby. Warto zaznaczyć, że w tym ciśnieniomierzu można przez odczytywanie wysokości słupa rtęci na skali z bardzo dużą dokładnością dokonać pomiaru ciśnienia. Ciśnieniomierze rtęciowe ponadto nie wymagają okresowej kalibracji. Do wad tych urządzeń należy jednak zaliczyć duży rozmiar i wagę, trudność w obsłudze, a także fakt, że znajduje się w nich toksyczna rtęć.
– ciśnieniomierze sprężynowe (zegarowe) – są co prawda mniej dokładne w porównaniu do ciśnieniomierzy rtęciowych, ale zdecydowanie prostsze jeżeli chodzi o obsługę. Produkty ponadto będą wymagały okresowej kalibracji, co 1 – 2 lata, w zależności od zaleceń poszczególnych producentów. Kalibracja w najlepszych urządzeniach tego typu wynosi 6 miesięcy.
Ciśnieniomierze manualne klasy Hi-End
Do ciśnieniomierzy elektronicznych zaliczane są także lekarskie ciśnieniomierze manualne klasy Hi-End. Warto wiedzieć, że są to urządzenia najwyższej możliwej jakości. Wykorzystują metodę osłuchową Korotkowa. Badanie ciśnienia za pomocą tych produktów będzie odbywało się w taki sam sposób, jak przy aparatach manualnych. jedyny różnica będzie polegała na tym, że pomiar wartości ciśnienia powietrza w mankiecie jest wykonywany przez elektroniczny system. Zapewnia on jednak nie tylko automatyczną kalibrację, ale również kontrolę tempa deflacji.