Pneumokoki to niezwykle groźne bakterie, będące popularną przyczyną groźnych powikłań u dzieci. Są niezwykle powszechne w środowisku. W związku z tym ciężko uchronić dziecko przed zakażeniem nimi. Gdy już dziecko zachoruje, szczepienie na pneumokoki pozwoli zapobiec niebezpiecznych powikłań zakażenia. Należałoby w związku z tym uchronić dziecko przed owymi bakteriami oraz odpowiednio wcześnie je zaszczepić. Jednakże, kiedy szczepić na pneumokoki?
Co to są pneumokoki?
Dwoinka zapalenia płuc, potocznie pneumokok, jest bakterią przylegająca do grupy paciorkowców. U dzieci wywołuje zapalenie opon mózgowych, natomiast u osób ze osłabioną wytrzymałością zapalenie płuc. Została odkryta już w 1881 roku, lecz to od XXI wieku ogląda się duży wzrost skażeń dwoinką, dlatego także w ubiegłych latach tak duża kampania edukacyjna na temat szczepień przeciw pneumokokom. Wedle informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby spowodowane przez pneumokoki prowadzą co roku do śmierci miliona dzieci poniżej piątego roku życia.
Pneumokoki – szczepić bądź nie?
Pneumokoki wywołują zapalenia ucha, zatok, płuc lub opon mózgowo-rdzeniowych. Niekorzystnie oddziałują na rozwój psychiczny dziecka, gdyż w efekcie skażeń dochodzi do rozwoju wodogłowia oraz zniszczenia tkanki nerwowej, jaka nigdy się nie odnowi. Przed owymi bakteriami nie można się uchronić, gdyż przebywają one w błonie śluzowej gardła oraz nosa u co trzeciego zdrowego dziecka, natomiast przenoszą się przez kaszel czy kichnięcie. W czasie obniżenia odporności, np. po odbytej chorobie, pneumokoki wchodzą dogłębnie, natomiast w ekstremalnych wypadkach prowadzą do sepsy.
Pneumokoki – szczepionka
Szczepienie na pneumokoki nie należy do podstawowych szczepień dziecka, ale kwalifikuje się do szczepień polecanych, tj. takich, jakie nie muszą być zrobione u każdego dziecka. Należałoby jednakże je wykonać. Szczepienia nieobowiązkowe wiążą się z tym, że nie są one finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jeśli rodzice dziecka decydują się na takie szczepienie, to jest ono robione płatnie. Wyjątek stanowią tylko dzieci z grup zagrożenia. Te powinny być koniecznie zaszczepione przeciwko pneumokokom.
Kiedy szczepić na pneumokoki?
Dotychczas obowiązek szczepienia szczepionką na pneumokoki obejmował jedynie dzieci z grupy zagrożenia. Teraz szczepione są wszelkie dzieciaki urodzone po 31 grudnia 2016 roku. Pierwszą dawkę szczepionki na pneumokoki podaje się w wieku 2 miesięcy, natomiast pozostałą – 4 do 6 tygodni później. Ponadto po roku dzieci otrzymują tak nazywaną przypominającą szczepionkę na pneumokoki.
Szczepionka na pneumokoki – powikłania
Każda szczepionka może wywoływać powikłania, identycznie jak leki, i szczególnie antybiotyki. W dobie ruchu antyszczepionkowego szczepionki są dobrze zbadane oraz przetestowane, zatem zagrożenie wystąpienia efektów ubocznych jest po szczepieniu na pneumokoki niewielkie. Przeważnie występująca reakcja po szczepieniu na pneumokoki to niewielka bolesność oraz opuchlizna miejsca nakłucia. U poniektórych dzieci po szczepieniu na pneumokoki może pojawić się gorączka.