policjant

Praca policjanta jest bardzo szczególna. Łączy w sobie bowiem służbę na rzecz państwa i społeczeństwa, wyzwania oraz niebezpieczeństwo i etos polegający na walce dobra ze złem. Praca ta wymaga od nas specyficznych predyspozycji. Aby zostać policjantem, musisz być osobą bardzo stabilną psychicznie, asertywną i niedająca się sprowokować. Musisz mieć też świadomość swojego rodzaju władzy, jaką masz w ręku oraz bardzo odpowiedzialnie obchodzić się z bronią.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-policjanta-pracuj-jako-policjant/

Obowiązki wynikające z pracy policjanta

Niezależnie od jednostki oraz specjalizacji, do twoich zadań będzie należała ochrona porządku publicznego. Przejawia się to we wszystkich czynnikach związanych z łamaniem prawa. Widzę cię w to również patrolowanie, prewencja, prowadzenie śledztwa oraz ściganie osób podejrzanych o przestępstwa czy wykroczenia. Jednak twoja praca nie będzie jedynie walką ze złymi ludźmi. Będziesz też pilnował porządku ruchu drogowego, odstrasza aż swoim mundurem i autorytetem potencjalnych przestępców i pomagasz osobom potrzebującym. Policja zajmuje się też poszukiwaniem osób zaginionych, a także porwanych. Policjanci pojawiają się zawsze, kiedy zdarzy się wypadek, niebezpieczna sytuacja kryzysowa, katastrofa, zniszczenia środowiska, a także inne klęski żywiołowe. Do zadań policjanta będzie należała ochrona obywateli rozumiana jako ochrona ich zdrowia, życia, imienia, bezpieczeństwa i godności.

Gdzie policjant może szukać pracy?

Na początku swojej kariery był wysłany będziesz na obowiązkowy etap służby w oddziale prewencji. Tam będziesz wykonywać rutynowe i podstawowe obowiązki wynikające z pracy policjanta. Jest to etap konieczny, abyś mógł wdrożyć się w filozofię funkcjonowania tego typu zawodu. Z czasem zostanie postawiony ci Wybór miejsca, w którym będziesz podejmował pracę. Alternatyw jest wiele zaczynając od jednostek kryminalnych, prewencyjnych, a także logistycznych. W zależności od umiejętności czy zainteresowania może starać się o przydział w danym wydziale. Wybierać możesz pomiędzy oddziałami lądowymi, wodnymi i lotniczymi.

Przykładami będą:

  • Wydział kryminalny, 
  • Wydział do walki z handlem ludźmi, 
  • Wydział poszukiwań i identyfikacji osób, 
  • Wydział do spraw odzyskiwania mienia, 
  • Wydział do walki z przestępczością gospodarczą, Wydział do walki z korupcją, 
  • Wydział dochodzeniowo-śledczy,
  • Wydział techniki operacyjnej,
  • Wydział ogólny

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/w-jaki-sposob-zostac-policjantem-przebieg-rekrutacji/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here