Strata dziecka to ogromna trauma dla kobiety i całej rodziny. W takich chwilach pojawiają się pytania: czy zrobiłam coś źle? Czy to moja wina, że dziecko zmarło? Czy przekazaliśmy mu nieprawidłowe geny? Mnożą się pytania i co za tym idzie pojawia się poczucie winy i obawa przed kolejną stratą. Wszystko to rzutuje na relacje pomiędzy partnerami i może mieć poważne konsekwencje.
Jest jednak sposób, aby rozwikłać tę przykrą zagadkę i dowiedzieć się co naprawdę było przyczyną poronienia. Aby to zrobić wystarczy skorzystać z pakietu badań genetycznych po poronieniu. Brzmi skomplikowanie, ale badania po poronieniach są dość proste. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby w domu lub w szpitalu (jeśli był wykonywany zabieg łyżeczkowania), zabezpieczyć w bloczku parafinowym lub soli fizjologicznej materiał poronny. Materiałem poronnym jest część łożyska, kosmówki lub nawet kawałek pępowiny. Zabezpieczony materiał przed wysłaniem należy bezwzględnie przechowywać w lodówce. Placówki wykonujące badania po poronieniu instruują krok po kroku jak taką próbkę należy spakować, opisać i wysłać.
Na czym polegają badania po poronieniu
Badania po poronieniach pozwalają stwierdzić czy przyczyną śmierci płodu była choroba genetyczna (np. zespół Downa, zespół Edwardsa czy Turnera). Dostępna obecnie możliwość zbadania nie tylko rodziców, ale również płodu, pozwala z całą pewnością stwierdzić lub wykluczyć czy jedna z tych ciężkich chorób została po rodzicach odziedziczona. W większości przypadków choroby te nie są dziedziczone, co pozwala z nadzieją spoglądać w przyszłość i myśleć optymistycznie o kolejnych staraniach o dziecko, gdyż jak dowodzą badania kolejne ciąże przebiegają już prawidłowo.
Korzyści płynące z wykonania badań po poronieniu
Badania genetyczne po poronieniu to cenna wskazówka dla przyszłych rodziców. Wyspecjalizowany genetyk zleci konieczne badania lub pokieruje do odpowiedniej placówki, jeśli zajdzie taka konieczność. Co więcej, poznając przyczynę poronienia (najczęściej niezależną od rodziców) łatwiej jest przejść ten trudny czas żałoby i ponownie spróbować starać się o dziecko. Badania genetyczne po poronieniu dają również możliwość skorzystać z pomocy prawnej. Można również wtedy dowiedzieć się o swoich prawach po stracie ciąży (nawet tej wczesnej), o których większość rodziców nie ma pojęcia: zasiłek macierzyński, możliwość zarejestrowania zmarłego dziecka w USC czy jego pochówek. Trzeba pamiętać, że dla wielu par ma to ogromne znaczenia i pozwala zakończyć pewien rozdział w życiu.