Badania wzroku u kierowców

W obecnych czasach większość społeczeństwa porusza się po drodze samochodami lub innymi pojazdami. Niestety często praca znajduje się poza miejscem zamieszkania, dlatego regularne dojazdy to norma. Pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy nie uprawnia jeszcze do kierowania, ponieważ potrzebna jest także pozytywna kwalifikacja lekarska.

Podczas badania lekarz przeprowadza między innymi badanie ostrości wzroku kierowców, które pomoże mu ocenić, czy dana osoba jest w stanie kierować pojazdem i nie stwarza przy tym żadnego zagrożenia na drodze. W dzisiejszym świecie bardzo dużo czasu spędzamy przed ekranem smartfona lub komputera, co jeszcze dodatkowo pogarsza wzrok. Wyświetlacze tych urządzeń emitują szkodliwe promieniowanie, które jest szkodliwe dla oczu, dlatego powinno się jak najczęściej to ograniczać.

Bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym zależy przede wszystkim od ostrości i sprawności wzroku. Pierwszy etap badania to przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem, który obejmuje wszelkie dolegliwości, niekoniecznie związane ze wzrokiem. Niestety choroby współistniejące mogą czasami powodować różne powikłania, które mają negatywny wpływ na wzrok. Czasami możemy sobie nawet nie zdawać z tego sprawy, że w organizmie rozwija się choroba, która każdego dnia uszkadza opisywany narząd. Lekarz musi się też dowiedzieć, czy w rodzinie pacjenta występowały wcześniej jakieś choroby oczu, ponieważ predyspozycje genetyczne odgrywają ważną rolę.

Niektóre problemy ze wzrokiem wynikają z uwarunkowań genetycznych i w takiej sytuacji niestety niewiele da się zrobić. Następnie okulista przeprowadza właściwe badanie, które jest złożone z kilku etapów. Na początku sprawdzana jest ostrość wzroku do dali oraz do bliży. Zdolność rozdzielcza siatkówki jest oceniana właśnie na podstawie badania ostrości wzroku do dali. Warto zauważyć, że badanie ma charakter psychofizyczny, dlatego jest wiarygodne, jeżeli pacjent jest zrelaksowany i wypoczęty.

Badanie ostrości wzroku kierowców

Ostrość wzroku bada się przy użyciu tablic Snellena, które są wyposażone w optotypy. Pacjent odczytuje wskazane optotypy w kolejności największych do najmniejszych. Odległość osoby badanej od tablicy powinna wynosić minimum 5 m. Zupełnie inaczej wygląda badanie ostrości do bliży, które wykonuje się z odległości około 30 cm, czyli z reguły tyle ile potrzeba do czytania. Jest to oczywiście uzupełnienie badania ostrości wzroku, ale niemniej ważne. Badanie wzroku dla kierowców jest niezwykle istotne, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo na drodze. Po skończeniu 40 roku życia może rozwijać się starczowzroczność, dlatego w przypadku takich pacjentów badanie ostrości wzroku jest szczególnie ważne. Osoby, które potrzebują wykonać badanie wzroku powinny skorzystać z wrosinski.pl.

Następnie bada się pole widzenia przy użyciu tak zwanego testu konfrontacji. Pacjent zasłaniając jedno oko patrzy na wprost, a lekarz wyciąga dłoń z określoną liczbą palców. Zadaniem pacjenta jest określenie ile dokładnie palców widzi. Schorzenia związane z głębszymi warstwami gałki ocznej mogą być wykryte dzięki badaniu dna oka. Około 30 minut przed badaniem oko należy zakropić preparatem z atropiną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here