Praca, a ciąża.

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, zmaga się z pytaniem, kiedy poinformować pracodawcę o ciąży.
Odpowiedź jest zależna od tego jaką umowę ma ciężarna kobieta.
Zasadą jest taka, że warto zrobić to jak najwcześniej. Pracodawca nie może zwolnić kobiety w ciąży, w żadnym wypadku.
Może jednak zagwarantować jej ochronę, w postaci przeniesienia na inne, bardziej dogodne stanowisko, lub też skrócić jej czas pracy. Wszystko zależne jest od pracodawcy, jednak to że taka kobieta podlega ochronie , jest narzucone z góry.
Pracodawca zatrudniając kobiety w młodym wieku, liczy się z tym, że kiedyś będzie musiał poświęcić swoją pracownicę na stratę. Bo w przypadku pracodawcy, tak się dzieje, kiedy kobieta zachodzi w ciążę.
Dla kobiet w ciąży są ograniczenia wagowe, taką kobieta, nie może dźwigać, nie może też wykonywać wielu prac fizycznych.
O wszystkich tych zasadach, powinien poinformować nas zakładowy pracownik BHP. Kiedy zachodzimy w ciążę, możemy się udać do niego w pierwszej kolejności lub też poczekać do czasu kiedy to pracodawca zleci mu rozmowę z nami.
Bardzo ważne jest dla pracodawcy to, że pracownica chce nadal pracować, a nie idzie na zwolnienie lekarskie. Choć w niektórych zakladach, niestety pracodawca sam chce, by ciężarna, na czas ciąży siedziała w domu. Nikt nie chce przecież brać na swoje barki przykrych sytuacji, kiedy to ciężarna podczas pracy źle się poczuje, lub co gorsza ulegnie jakiemuś wypadkowi.
W wielu zakładach również praca w ciąży jest niemożliwa, że względów na złe warunki fizyczne, psychiczne czy nawet higieniczne. Wiele zakładów wytwarza szkodliwe substancje, które w takim stanie mogłyby zaszkodzić dziecku.
Tak więc warto przemyśleć sobie pewne kwestie, i ustalić z pracodawcą warunki w jakich moglibyśmy kontynuować pracę. Wiele zakładów również potrafi dostosować stanowisko pod wymogi jakie obowiązują podczas gdy ciężarna kobieta chce nadal pracować.
Należy również pamiętać, że kobiecie ciężarnej przysługuje stu procentowe wynagrodzenie, gdy przechodzi na zwolnienie lekarskie. Tak więc, czasami nie warto ryzykować zdrowiem, czy nawet życiem swojego dziecka i lepiej od razu iść na zwolnienie lekarskie
Choć w ciąży nie zalecane jest siedzenie na kanapie z wywalonymi do góry nogami, to czasami trzeba niestety o tym pomyśleć dla dobra swojego i swojego maluszka. Kobieta w ciąży potrzebuje ruchu, by płód lepiej się rozwijał, ale pracę można zastąpić zwykłymi spacerami, czy innymi czynnościami domowymi.
Wszystko tak naprawdę zależy od samopoczucia, stanu zdrowia, a także stanu ciąży kobiety. Wiadomą sprawą jest, że w zaawansowanej ciąży nie można się przemęczać.
Jednak jeśli warunki pracy są w porządku, a zdrowie, samopoczucie i stan ciężarnej pozwalają na kontynuację pracy, to pracodawca ma obowiązek taką, ciężarną kobietę trzymać w pracy. I nie może jej zwolnić, przynajmniej do czasu rozwiązania ciąży. Wszystko zależy jaką ma umowę, czasami ochronie podlega również podczas urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, a także wychowawczego. Z tym, że ten ostatni jest już bezpłatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here