Sterylizacja zwierząt

Marzy nam się posiadanie zwierzęcia domowego. Mamy ku temu warunki. Chcemy by dzieci miały odpowiedzialność. Nasze dzieci są już dorosłe wyjechały na studia i miło by było jak ktoś wita nas od progu ciesząc się na nasze przyjście. Powody mogą być różne, może być ich wiele. Wszystko zależne od sytuacji.
Natomiast możemy pozwolić sobie tylko na jedno zwierzę, załóżmy psa lub kota, które nie będzie się rozmnażać.
W przypadku rasowych zwierząt czasami występuje zapis w umowie, że nie może ono się rozmnażać. Skłania nas to do sterylizacji.
Sterylizacja jest zabiegiem chirurgiczny wykonywanym przez weterynarza, pozbywamy zwierzęcia możliwości rozmnażania się. Stosuje się podczas zabiegu znieczulenia ogólnego. Jest to zabieg trwały i nieodwracalny.
U samic usuwa się cały układ rozrodczy, odbywa się to poprzez nacięcie brzucha i wcześniejsze ogolenie miejsca nacięcia. Zdarza się, że weterynarz zostawia szwy w związku z tym należy udać się na kontrole i są zdejmowane po około dziesięciu dniach. Istnieje nić, która sama ulegnie rozpuszczeniu w ciele naszego pupila.
U samców występuje kastracja, czyli usuwane są przez nacięcie w mosznie jądra. Zabieg niewymagający szwów przeważnie. Tylko po operacji konieczne jest sprawdzanie, czy nie powstają blizny i czy czystość jest zachowana by nie doszło do infekcji.
Zatem kiedy sterylizować sukę?
Niektórzy weterynarze zalecają być choć raz suka miała szczeniaki.
Z drugiej strony jak mamy zapisać w umowie żadnego rozmnażania i żadnych szczeniaków, to trochę ryzykowne w przypadku kary finansowej.
Zdarzyć się również może, gdy nie ma odpowiedniej opieki podczas porodu wówczas mogą powstać komplikację zagrażające życiu zwierzęcia. Poza tym ciąża nie zapobiega chorobą nowotworowym.
Zdania są również podzielone w sytuacji posiadanej przez zwierzęcia cieczki. Niektórzy sądzą, że cieczka świadczy o dojrzałości płciowej. Jednak zwierzę sterylizowane w młodym wieku, może lepiej znieść zabieg.
Po sterylizacji możliwe jest, że nasz pupil stanie się leniwy. Nie jest tak we wszystkich przypadkach. Będzie chętny do zabawy i spacerów.
Poddanie suki sterylizacji nie niesie za sobą dużego ryzyka, sprowadzone jest do minimum. Zazwyczaj po sterylizacji zwierzę wraca do siebie w ciągu paru dni.
Nie zawsze charakter naszego pupila po sterylizacji ulega zmianie, może pozostać jak było.
Nie ma czegoś takiego jak określony wiek na sterylizację suki. Menopauza u suki nie występuje. Zajść w ciąże nawet jest w stanie w zaawansowanym wieku, lecz to niesie ze sobą bardzo duże ryzyko, powikłania.
Sterylizacja zwalcza problem z przepełnionymi schroniskami. Dużo jest bezdomnych psów czy kotów. Wolontariusze i ludzie tam pracujący starają się zapewnić jak najlepszy byt zwierzętom, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeżeli nie ma komu się wydać szczeniąt, dodatkowo schroniska jak wyżej wspomniane są przepełnione to najlepszym wyjściem jest właśnie sterylizacja.
Zabieg zmniejsza ryzyko zachorowania naszego pupila nowotwory i torbiele jajników. Nadmienię, że jeżeli uda się przed pierwszą cieczką a nie później niż czwartą dokonać operacji chroni także to przed wystąpieniem niektórych guzów sutka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here