Wybór psa

Jakiego psa wybrać? To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które nigdy nie posiadały czworonożnego pupila, lub chcą dobrać odpowiedniego psiaka do domu i dzieci.
Psy potrafią okazać człowiekowi mnóstwo radości, dlatego są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Jednak musimy pamiętać, że piesek to jest żywe zwierzę, potrzebujące naszej uwagi przez całe swoje życie.
Przy wyborze odpowiedniego towarzysza, musimy uzmysłowić sobie co lubimy robić oraz jakimi możliwościami dysponujemy np:
– czy lubimy aktywnie spędzać czas, czy wolimy poleniuchować
– czy posiadamy małe mieszkanie, czy domek z ogrodem
– ile miesięcznie możemy przeznaczyć pieniędzy na utrzymanie psa
– czy będzie to pies dla osoby dorosłej, starszej czy zakupiony dla dzieci
– czy często wyjeżdżamy
Powinniśmy być przygotowani nie tylko na poświęcenie swojego czasu, ale także na koszty utrzymania i ewentualnego leczenia zwierzęcia.
Jeśli jesteśmy zdecydowani na pieska, dobrze jest wiedzieć, że gdy bierzemy do domu szczeniaka, musimy liczyć się z pogryzionymi meblami oraz różnymi rzeczami pozostawionymi na podłodze.
Dopóki piesek nie opanuje sztuki załatwiania swoich potrzeb na podwórku, będzie załatwiał się też i w domu, dlatego trzeba być przygotowanym na taką ewentualność. Im piesek mniejszy tym mniej wydatków na nas czeka związanych z zakupem jedzenia a także nie będziemy musieli wychodzić na długie spacery. Małe pieski lubią aktywność jednak wystarczy im krótki spacer oraz pobieganie w domu za piłką. Jeśli chcemy mieć małego pupila, dobrym rozwiązaniem będzie np:
Buldog Francuski – jest to piesek czysty, łatwo go wychować, nie potrzebuje dużo ruchu oraz uwielbia zabawy (odpowiedni dla dużych i małych dzieci)
Jack Russell Terrier – psy te chętnie się uczą, są bezpieczne dla dzieci jak i dla otoczenia. Z uwagi na to, iż uwielbiają kopienie w ziemi lepiej się sprawdzą w mieszkaniu, niż domku z ogródkiem.
Maltańczyki – są dobrym rozwiązaniem dla alergików, psiaki te posiadają włosy zamiast sierści, jednak nie nadają się pozostawione same z małymi dziećmi.
Beagle – psiak średniej wielkości, bardzo czujny i poddający się tresurze, polecany dla dzieci.
Szpic niemiecki – pies aktywny, dobrze tolerujący niskie temperatury oraz bardzo inteligentny.
Pamiętajmy jednak, że większość z tych ras nie nadaje się do spania na podwórku, psiaki uwielbiają harce w ogrodzie, jednak potrzebują kontaktu z człowiekiem i ciepłego kącika.
Jeżeli jesteśmy miłośnikami dużych ras i lubimy aktywnie spędzać czas, dobrym pupilem dla nas będzie:
Border collie – idealny towarzysz dla ludzi uprawiających biegi długodystansowe. Piesek potrzebuje człowieka pomysłowego, dysponującego czasem i energicznego.
Owczarek niemiecki – bardzo inteligentny, odnajdujący się zarówno w blokach jak i domu z ogrodem. Jednak potrzebuje sporo ruchu i kontaktu z człowiekiem. Kocha dzieci oraz swojego właściciela, doskonały obrońca i stróż posesji.
Wyżeł węgierski – aktywny i wytrzymały, nadaje się dla osób aktywnych, jest to piesek wrażliwy, uwielbiający wodę pod każdą postacią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here