Wysiew pomidorów na rozsadę

Pomimo że pomidory dostępne są w sklepach cały rok, nadal chętnie uprawiamy je w przydomowych ogródkach, na działkach, a nawet na balkonach. Na balkonach królują głównie odmiany miniaturowe i koktajlowe- na potrzeby degustacyjne oraz ozdobne. Pomidory bowiem były uprawiane jako rośliny ozdobne na długo przed wyhodowaniem odmian o dorodnych, słodkich owocach, które dziś są tak popularne w naszych ogródkach i kuchniach.

Własnoręcznie wyhodowane pomidory cenimy z kilku powodów. Po pierwsze mamy wpływ na ich sposób produkcji, czyli na to, czym są nawożone i chronione przed chorobami i pasożytami. Używając środków naturalnych mamy pewność, że uzyskamy owoce będą nie tylko smaczne, ale i w pełni ekologiczne. Bardzo istotny jest też fakt, że do masowej sprzedaży trafiają zwykle odmiany o wysokiej przydatności do transportu i przechowywania, czyli te, które trudno pękają, długo utrzymują świeżość i ładnie się prezentują. Takie odmiany czasami nie są jednak tymi, które najbardziej nam smakują, choćby ze względu na cechy takie, jak gruba skórka czy duża twardość. Istnieje natomiast sporo odmian, które nadają się głównie do samodzielnej uprawy, których owoce są nieodporne na urazy mechaniczne, ale za to niezwykle smaczne.

Jeżeli chcemy uprawiać własne pomidory, musimy zaopatrzyć się w rozsady. Rozsady kupimy w supermarkecie, sklepie ogrodniczym lub na rynku. Jednak jeśli chcemy rozsady mniej popularnych odmian, musimy wyprodukować je sami z nasion. Kiedy siać pomidory na rozsadę? To zależy od gatunku, ale także między innymi od tego, czy planujemy posadzić je później pod osłonami, w szklarni czy też wprost do gruntu. Generalnie czas produkcji rozsady pomidora trwa ok. 50 dni, czyli najczęściej nasiona wysiewa się od początku marca, aby w maju móc wysadzić je do gruntu.

Jeśli wysiejemy nasiona za wcześnie, ryzykujemy, bo sadzonki mogą zacząć się wyciągać z niedostatku światła, przez co będą łamliwe i wiotkie albo nie wytworzyć odpowiednio dużych korzeni w zbyt małych pojemnikach. Próba zbyt wczesnego wysadzenia rozsad na zewnątrz może zakończyć się ich zmarznięciem. Takie przemarznięte rośliny, nawet jeżeli odbiją, mogą mieć zaburzenia wzrostu i owocowania, co w efekcie skutkuje niedostatecznym plonem. Podobnie z rozsadami przygotowanymi za późno trudno liczyć na sukces w uprawie. Późne sadzonki jak najbardziej wyrosną, ale nie zdążą zawiązać owoców lub wydadzą tylko część z tych, które moglibyśmy uzyskać z jednej rośliny.

Zatem kiedy siać pomidory na rozsadę do gruntu? Pomidory do gruntu wysadzamy zwykle po tzw. Zimnej Zośce, czyli po 15 maja. Odjąwszy termin produkcji rozsady- około 2 miesiące, a dokładniej między 5 a 8 tygodni- odpowiedni czas wysiewu nasion to druga lub trzecia dekada marca. Pomidory pod osłony wysiewany z kolei na początku marca, gdyż do tuneli wysadzimy rozsady już na początku maja.

Nasiona kiełkują po 3-4 dniach w wyższych temperaturach, a w niższych około tygodnia. Wysiewamy je zwykle grupami do małych pojemników, a po zawiązaniu pierwszych listków właściwych przesadzamy do indywidualnych pojemniczków, w których będą miały miejsce na rozwijanie bryły korzeniowej. Sadzonki w całym okresie rozwoju potrzebują dostatecznej ilości światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here