żonkile: jak sadzić, jak pielęgnować najbardziej wiosenne kwiatki?

Żonkile są kwiatkami łatwymi w uprawie. Nie mają specjalnych wymagań glebowych, nie są także szczególnie delikatnie. Nie trzeba ich nawozić, aby uzyskać piękne kwiatostany. Najlepiej czuja się, gdy zapewnimy im piaszczysto – gliniaste podłoże. Najmniej korzystne podłoże dla tego typu kwiatków to podłoże ciężkie i podmokłe. Jednak, gdy latem następuje susza, można być spokojnym właśnie o żonkile. Niestraszne im długotrwałe okresy bez wody oraz przypiekające słońce. Lato to czas spoczynku dla żonkili. Planując wystrój ogrodu z żonkilami, trzeba nastawić się na zapewnienie im zastępstwa właśnie na czas maja – bo jest to już miesiąc, w którym większość z nich usypia. Z drugiej jednak strony, to właśnie od żonkili rozpoczyna się wiosna, bo należą do jednych z najszybciej rozkwitających kwiatków.

Ciekawostką jest, że żonkile rosną najbardziej obficie, gdy następuje około trzeci rok uprawy. Warto więc nastawić się na długoletnie pędzenie żonkili – najlepiej w jednym miejscu. Przesadzania wymagają dopiero po upływie piątego roku od pojawienia się w naszym ogrodzie. Oczywiście, żonkile można pędzić również w doniczkach, na parapecie. Wystarczy mieć wtedy kawałek ziemi do kwiatów ze sklepu ogrodniczego oraz doniczkę i trochę zapału do regularnego ich doglądania. Jest to wdzięczna praca, bo żonkile szybko odwdzięczają się kwiatkami o niesamowitej urodzie: piękne, żółte, o niebanalnym kształcie. Polakom bardzo kojarzą się z wiosną i Świętami Wielkanocnymi.

Kiedy wykopać żonkile?
Po upływie około pięciu lat od posadzenia, należy wykopać żonkile, oczyścić ich cebule, dokładnie je wysuszyć, wyjąć wszystkie opadające łuski. Należy robić to tak, aby nie uszkodzić piętki cebulowej. Następnie należy je przezimować w suchym i przewiewnym pomieszczeniu w piwnicy. Po zimowaniu, będą gotowe do ponownego posadzenia. Kiedy sadzić żonkile po okresie zimowania? Będą na to gotowe na przełomie sierpnia i września. Nie należy z tym zwlekać i sadzić ich tak jak pozostałe rośliny cebulowe: pod koniec września, bo cebulki nie będą w stanie odpowiednio ukorzenić się przed pierwszymi mrozami, które w Polsce zdarzają się już w listopadzie.
Należy na zimę przykryć je warstwą torfu, słomy lub kory drzewnej. Nie są zbyt wytrzymałe na mróz. Jeśli warstwa ochronna zostanie wywiana przez wiatr, trzeba odnowić ją koniecznie.

Wysadzanie żonkili w koszyczkach
Niektórzy ogrodnicy dbają o to, żeby żonkile były wysadzane w ziemi zawsze w odpowiednich koszyczkach: to ochrania je przed zgubnym działaniem nornic, które polują pod ziemią w poszukiwaniu kąsków. Wysadzanie żonkili w koszyczkach pomoże nam też odnaleźć sadzonki wiosną, gdy będziemy chcieli odsłonić nasze kwiatki i zacząć je nawozić.

Nawożenie żonkili i wykorzystywanie ich na kompost
Gdy żonkile zdążą już przekwitnąć, należy pozostawić je w ziemi aż do lipca. Jesienią natomiast potraktujmy je dobrym nawozem mineralnym.
Spośród ciekawostek na temat żonkili króluje ta, że jeśli zetniemy żonkile i włożymy je do wazonu razem z innymi kwiatami, to inne kwiaty na tym ucierpią. Szybciej zwiędną. Wszystko przez substancje wydzielane przez żonkile: przyspieszają one rozkład kompostownika, ale też niestety źle wpływają na witalność innych kwiatów ciętych w tym samym wazonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here