Żylaki kończyn dolnych

PNŻ – ten skrót oznacza chorobę cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej osób. W Polsce cierpi na nią około 50% kobiet. Mowa o schorzeniu, jakim jest przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych. Powstaje ona wtedy, gdy dochodzi do dysfunkcji układu żylnego. Na szczęście są sposoby, aby zmniejszyć ryzyko występowania tej choroby.

Kiedy dadzą o sobie znać żylaki kończyn dolnych?

Wszystkiemu winne są głównie uwarunkowania genetyczne, ale także sam wiek, płeć oraz wykonywany zawód. Jeżeli długo stoimy lub siedzimy w tej samej, nieruchomej pozycji, wówczas zaczną pojawiać się pierwsze symptomy żylaków kończyn dolnych.

Mała aktywność fizyczna u ludzi w średnim wieku również wpływa na powstawanie tego schorzenia. Jeżeli więc chce się uniknąć różnych, dostępnych zabiegów, należy regularnie ćwiczyć. Co więcej, zmianie powinny ulec także niezdrowe żywieniowe nawyki.

Niewydolność żylna – sprawdzone sposoby na zapobieganie

Leczenie zachowawcze to bardzo dobre rozwiązanie. Pozwala na to, aby powstrzymać atak coraz większych i bolesnych żylaków kończyn dolnych. Trzeba po prostu znacznie ułatwić odpływ krwi. Poza wzmożonym, odpowiednim treningiem, zalecane są też zwykłe ćwiczenia.

Wystarczy na przykład marsz w miejscu połączony z unoszeniem kolan albo wspięcie się na palce z przechodzeniem na pięty. Chodzi o to, aby często zmieniać pozycję samych nóg i stóp. W ten sposób poprawi się przepływ krwi. Pomoże w tym również odpowiednie i równomierne rozkładanie ciężaru ciała.

Sport na żylaki kończyn dolnych

Zalecane są oczywiście poważniejsze, skomplikowane treningi. One przyniosą jeszcze lepsze skutki. Dokładniej mowa o różnych dyscyplinach sportowych. Jakich? Dobre okaże się np. pływanie, które niezwykle korzystnie wpływa na wzmocnienie mięśni nóg oraz na utrzymanie odpowiedniej masy całego ciała (otyli ludzi są narażenie na żylaki bardziej niż osoby szczupli).

Poza pływaniem, świetne są jeszcze taniec oraz codzienne jeżdżenie na rowerze. Takie formy regularnej aktywności również okażą się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Pozwalają one kontrolować tętno. Dlatego jak najbardziej warto zacząć uprawiać te dyscypliny.

Uwaga! Przewlekła niewydolność żylna to choroba, która „lubi” wszelkie złe nawyki. Należą do nich chociażby częste zakładanie nogi na nogę czy noszenie krępującej ciało odzieży (mowa o pończochach i spodniach). Bardzo ważne jest więc, aby pozbyć się tych przyzwyczajeń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here