Hortensja - piękna ozdoba każdego ogrodu

Któż z nas nie chciałby cieszyć się pięknym domem otoczonym kwiecistym ogrodem. Posiadanie zadbanego ogrodu musi być zawsze powiązane z zamiłowaniem do roślin, gdyż aby nasze rośliny cieszyły oko każdego przechodnia musimy o nie odpowiednio zadbać.

Każdy z nas chciałby wspólnie z rodziną spędzać mnóstwo swego wolnego czasu w przydomowym ogrodzie. Niemniej aby móc cieszyć się z posiadania takiej oazy spokoju musimy o nią odpowiednio zadbać. By nasz ogród wyglądał wyjątkowo pięknie musimy w nim posadzić różnorodne barwne kwiaty, ozdobne krzewy czy tez zielone iglaki. Hortensja to jedna z tych roślin, która zdobi każdy przydomowy ogród. Wiele osób często zastanawia się kiedy sadzić hortensje, aby sprawić im dogodne warunki do kwitnienia.
Hortensje to niezwykle piękna roślina, która to zdobi w niesamowity sposób każdy ogród. Zadbane hortensje kwitną obficie oraz bardzo długo. W stanie kwitnienia można je spotkać w wielu ogrodach od czerwca, nawet do września. Podstawowym warunkiem dobrej kondycji tych krzewów jest wybór odpowiedniego terminu sadzenia oraz właściwe przygotowanie stanowiska.
Decydując się na posadzenie tego uroczego krzewu warto pamiętać o tym, że jego wymagania uprawowe są stosunkowo wysokie, dlatego też trzeba odpowiednio przygotować stanowisko pod posadzenie hortensji. Warto zadbać o to, aby było ono wilgotne oraz żyzne, a jednocześnie przepuszczalne. Większość gatunków, a zwłaszcza tych które posiadają piękne, niebieskie kwiaty preferują głownie glebę kwaśną posiadającą odczyn 5,5 pH. Taką odpowiednią strukturę oraz zakwaszenie podłoża można uzyskać poprzez stosowanie odpowiednich nawozów organicznych.
Rośliny te najlepiej rosną w nieco zacisznych, lekko zacienionych miejscach. Podczas sadzenia hortensji warto pamiętać o tym, że pełne nasłonecznienie odpowiada tylko niektórym gatunkom, wśród których można wymienić hortensję dębolistną oraz bukietową. Spośród wszystkich hortensji tylko pnącza można zasadzić w sąsiedztwie innych krzewów, gdyż pozostałe nie znoszą konkurencji, zwłaszcza jeśli chodzi o wodę i poszczególne składniki pokarmowe.
Decydując się na posadzenie hortensji, która wcześniej rosła w doniczce warto pamiętać o tym, aby na kilka dni przed jej przeniesieniem jej do gruntu przekopać ziemię na jej przyszłym stanowisku oraz starannie usunąć wszystkie chwasty, a zwłaszcza te których korzenie sięgają głęboko w ziemię. Tuż przed posadzeniem tego krzewu należy wykopać dołek, a na jego dnie rozłożyć przefermentowany obornik czy tez kompost, który należy odpowiednio zmieszać z ziemią.
Jeżeli chcemy wyhodować pożądany okaz musimy go posadzić w odpowiednim terminie. Najdogodniejszym czasem dla sadzenia hortensji do gruntu jest wiosna lub jesień, kiedy ziemia nie jest zmarznięta. Krzewy przesadzane wiosną wymagają obfitego podlewania przez cały sezon wegetacyjny. Z kolei wybór jesiennego terminu sadzenia pozwala nam ograniczyć częstotliwość nawadniania, Zawsze należy pamiętać o tym, aby hortensje okryć na zimę, gdyż w przeciwnym razie krzew może zmarznąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here