Kiedy przycinać iglaki

Kiedy przycinać iglaki to pytanie pojawia się dość często. Dlaczego powinniśmy je przycinać i jak często. Przycinanie iglaków jest konieczne, aby zachować odpowiedni kształt i zdrowy wygląd. Jednak nie wszystkie gatunki iglaków dobrze znoszą przycinanie. Zasadniczo wszystkie iglaki można przycinać, ale trzeba wiedzieć jaki gatunek w jakiej fazie rozwoju. Tak aby nie narobić przy tym, żadnych szkód roślinie.

Wiosna, a konkretniej kwiecień i maj to okres kiedy, wycinamy złamane i zmarznięte pędy iglaków, a także przycinamy gałązki, aby je uformować i nadać odpowiedni kształt. Regularne przycinanie iglaków kilka razy do roku jest niezbędna, kiedy iglaki tworzą żywopłot. Niektóre tuje rosną wolno i zachowują swój kształt, a inne wymagają częstego przycinania zależne to jest nie tylko od gatunku tui, ale także od jej przeznaczenia. Krzewy iglaste, które dobrze znoszą cięcie to cisy, jałowce, cyprysiki. Niektóre rośliny należy przycinać systematycznie tak, aby mogły w pełni ukazać swoje piękno.

Wczesną wiosną należy przycinać iglaki płożące, w ten sposób poprawimy ich gęstość co zapobiegnie ich bujnemu rozrastaniu się pędów. Przycinanie drzew iglastych to przede wszystkim cięcie wierzchołka, potem jednak należy przyciąć boczne gałązki, tak aby uformować coś w rodzaju stożka, czyli szeroki dół i zwężająca się góra. Tuje nie są szczególnie jakoś wymagające, jednak aby zdrowo rosły należy odpowiednio o nie dbać. Ważnym aspektem jest sadzenie tui, trzeba zrobić to prawidłowo, tak aby w przyszłości odwdzięczyły się nam swoim pięknem.

Zanim tuja zostanie posadzona, należy dokładnie przekopać wybrane miejsce i dobrze wybrać chwasty, Które są nam raczej niepotrzebne. Wykopany w ziemi dół powinien być trzy razy szerszy niż nasza roślina. Na dno należy wsypać żyznej ziemi, która jest przeznaczona dla iglaków. Tuje sadzimy, zasypujemy ziemią i porządnie podlewamy. Sadząc żywopłot należy zostawić około 50 cm przerwy pomiędzy między roślinami i tyle samo od ogrodzenia aby rosnąc nie przerastały za płot.

Ziemię wokół roślin wysypujemy korą, co zapobiegnie pojawieniu się chwastów. Przycinanie tui jest konieczne. Te rośliny mają bardzo szybki wzrost, więc puszczone samodzielnie mogą nie spełniać naszych oczekiwań. Zanim zaczniemy przycinać tuje, warto zastanowić się, co potrzebujemy. Pojedyncza tuja może świetnie wyglądać sama w ogrodzie i może być ukształtowana w dowolny sposób. Chyba najbardziej problematyczne, to te młode rośliny dopiero świeżo posadzone. Nie wiemy często jak się za nie zabrać i kiedy powinniśmy je przycina. Z całą pewnością tuja powinna najpierw się przyjąć, żeby nasze cięcie nie zniszczyło jej układu korzennego, kiedy będziemy ją szarpać podczas przycinania.

Kiedy przycinać iglaki, jak i ile razy do roku żaden problem nie jest to wcale takie skomplikowane. A nawet kiedy nie będziemy pamiętać, zawsze można zajrzeć do internetu. Gdzie wszystko jest szczegółowo krok po kroku opisane, jak i kiedy przycinamy odpowiedni gatunek. Więc przycinając tuje powinniśmy, przede wszystkim skupić się na tym jaki gatunek będziemy przycinać.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułWiele o ogórkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here