Coraz więcej osób zastanawia się „Dlaczego nie mogę zasnąć?”. Są zmęczeni, wydaje im się, że zasną, gdy tylko przyłożą głowę do poduszki, a sen mimo wszystko nie przychodzi. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy?
Pierwszym może być jedzenie przed snem. Jeść czy nie jeść? Oto jest pytanie! W wielu dietach pojawia się zalecenie, aby nie jeść przed snem. Tymczasem, gdy zasypiamy głodni, nasze ciało cały czas zachowuje czujność wynikającą z uczucia głodu. To dlatego nie możemy zasnąć, a jeśli już zasypiamy, nie jest to sen dobrej jakości. Według niektórych badań, spanie na pusty żołądek spowalnia zdolność naszego ciała do przekształcania białek w mięśnie.Pamiętajmy, aby jeść regularnie w ciągu dnia. Jeśli staramy się schudnąć, zjedzmy małe posiłki w ciągu dnia, aby nasze ciało miało zapas energii na noc. Unikajmy jednak ciężkich posiłków w ciągu dwóch godzin przed snem.
Problemy ze snem może wywoływać również alkohol.Mimo że alkohol początkowo powoduje odprężenie, zakłóca naturalny cykl snu REM. Alkohol przyczynia się do złej jakości snu, co sprawia, że następnego dnia jesteśmy bardziej zmęczeni. Najlepiej w ogóle nie pić przed snem. Jeśli jednak mamy ochotę na coś mocniejszego, trzymajmy się jednego czy dwóch kieliszków. Pamiętajmy też, aby pić wodę przed snem, ponieważ alkohol powoduje odwodnienie w nocy.
Kolejnym źródłem problemów ze snem jest stres. Kładąc się do snu próbujemy uspokoić swoją głowę i walczymy z pragnieniem myślenia o wszystkich problemach, z którymi obecnie się borykamy. Nie zawsze się to udaje.Wszyscy się budzimy w nocy, a pierwszą rzeczą, która pojawia się w naszych głowach, jest duży problem, którym się martwimy. Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to powstrzymać się od myślenia o nim. Przekierujmy nasze myśli na coś mniej stresującego. Postarajmy się uspokoić swój umysł, wykonując małą medytację lub uspokajające ćwiczenia oddechowe. Aktywny umysł nie pozwoli nam zasnąć.
Jesteśmy zajęci w ciągu dnia i nadrabiamy zaległości w oglądaniu telewizji, kiedy relaksujemy się w łóżku. Przed snem sprawdzamy wiadomości służbowe na tablecie lub telefonie komórkowym. Wszystkie te czynności powodują, że do naszych oczu dociera światło. Sztuczne lub naturalne światło nakłania nasz mózg do redukcji melatoniny i zakłóca naturalny rytm dobowy. Wyłączmy ekrany na godzinę przed snem. Dotyczy to: telefonów komórkowych, ekranów telewizyjnych, książek elektronicznych, gier. Możemy nawet wyłączyć budzik, jeśli emituje zbyt dużo światła. Jeśli nasz pokój jest zbyt jasny, zamontujmy rolety lub powieśmy zasłony zaciemniające, aby zablokować naturalne lub sztuczne światło wpadające do pomieszczenia. Jeśli potrzebujemy odprężenia przed snem, spróbujmy raczej posłuchać audiobooka lub czytać przy łagodnym świetle. Dowiedzmy się więcej o tworzeniu wygodnego środowiska do spania. Wszak, jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Pamiętajmy o tym, że ważna jest nie tylko ilość snu, ale również jego dobra jakość. Zadbajmy o to, aby nasze otoczenie sprzyjało łatwemu zasypianiu.