Storczyki: pielęgnacja, przesadzanie i pędzenie korzeni

Jak kupować storczyki?
Storczyki, nazywane czasami orchideami, są piękną ozdobą domów. Jest to też doskonały pomysł na prezent. Są bardzo delikatne, zgrabne, ale niestety też trudne w uprawie. Na szczęście też kwitną przez całe miesiące. Warto o tym myśleć już na etapie kupowania storczyków: im zdrowsze okazy kupimy, tym łatwiej nam przyjdzie zadbanie o nie. Przede wszystkim, storczyki w momencie zakupu powinny być bez żadnych plan, a ich korzenie muszą być jędrne. Bardzo często można zauważyć w supermarketach okazy z przywiędłymi i trochę zasuszonymi korzeniami. Trzeba to omijać z daleka. Dodatkowo stawiajmy na takie rośliny, które mają mnóstwo nierozkwitłych jeszcze pąków. To właśnie one w najbliższym czasie najbardziej nas ucieszą.

Kiedy przesadzać storczyki?
Storczyki zwykle przesadzamy, gdy korzenie rozrastają się do tego stopnia, gdy nie mieszczą się już w doniczce. Poza tym przesadza się storczyki wtedy, gdy ziemia w doniczce ulega już rozkładowi. Dodatkowo przesadzanie storczyków jest potrzebne wtedy, gdy kwiat ulegnie chorobom. Zdarza się również, że korzenie storczyków zaczynają gnić i to też jest alarmujące wydarzenie, po którym należy myśleć o szybkim przesadzeniu tych pięknych kwiatków.

Storczyki czasami też trzeba przesadzić dla zwykłego odnowienia: należy zachować taką częstotliwość zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień podlewamy kwiaty wodą destylowanej oraz deszczówką. Te rodzaje nawodnienia oddają roślinie niestety wyjątkowo mało minerałów. Wówczas przesadzamy storczyk co dwa albo co trzy lata.
Przed przesadzaniem storczyków, trzeba dobrze namoczyć ich korzenie. Dzięki temu zachowają większą elastyczność. Im bardziej elastyczne korzenie na czas przesadzania, tym trudniej będzie je uszkodzić.

Jak często podlewać storczyki?
Najlepiej jest podlewać je co około 4 do 7 dni. Nie należy przelewać kwiatka. W żadnym wypadku nie dodajmy do nich mleka. Co ciekawe, storczyki można podlewać poprzez umieszczenie doniczki w pojemniku wypełnionym wodą. Należy wówczas trzymać doniczkę w wodzie przez około 15 minut bez przerwy. Można też włożyć taką doniczkę po prostu do wanny.
Aby storczyki lepiej rosły, trzeba dodać do podłoża orzech kokosowy lub korę sosnową. Należy unikać sadzenia storczyków w ziemi ze sklepu ogrodniczego.

Gdzie ustawić storczyki?
Storczyki najlepiej rozwijają się, gdy mają rozproszone źródło światła. Najlepiej jest położyć doniczkę na parapecie wschodniego okna. Z drugiej też strony, storczyki nie lubią, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 24 stopni Celsjusza. Aby storczyk rozwijał się dobrze, koniecznie zachowajmy różnicę w temperaturze pomiędzy dniem a nocą, a o takie warunki najlepiej, gdy wyniesiemy je z nagrzanego domu na chłodniejszy taras. Nie warto stawiać ich nad parapetem. Aby storczyk zdrowo rósł, koniecznie posadźmy go w przezroczystej doniczce. Jego korzenie wymagają dostępu do światła słonecznego. Dlatego tak wiele storczyków znajduje się w szklanych wazonach, a w sklepach można je kupić w plastikowych doniczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here