Uprawiamy tulipany: kilka wskazówek dla początkujących!

Jak przygotować tulipany do zimy?
Tulipany należy ochronić przed mrozami. Warto w tym celu wysypać na powierzchnię ziemi okalającą łodygi korę, igliwie lub stroisz iglasty albo zwykłą słomę. Jeśli uprawiamy tulipany w donicach, warto przenieść donice do piwnicy. Dogodne warunki znajdziemy w tych pomieszczeniach gospodarczych, gdzie jest zapewniony przewiew. W czasie przechowywania tulipanów zimą, ziemia w donicach powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Z drugiej strony, nie może być też sucha.

Kiedy wynieść tulipany z piwnicy?
W czasie przechowywania tulipanów w miesiącach zimowych trzeba bacznie obserwować, jak się rozwijają. Już w styczniu możemy obserwować gwałtowny wzrost kwiatów. Wtedy warto wynieść je na światło, na przykład na balkon. W czasie szczególnie słonecznych wczesnowiosennych dni warto podlewać te rośliny nawozem bogatym w nawozy dla roślin kwitnących. Znajdziemy je w sklepach ogrodniczych. Donice oczywiście nie mogą pozostawać na balkonie bez żadnej ochrony przed mrozem: trzeba je okleić styropianem. Zwłaszcza, jeśli są to donice wykonane z gliny.

Jak kupować cebulki tulipanów?
Zabiegi o ładnie wyglądające tulipany trzeba rozpocząć już w momencie zakupu cebulek kwiatowych. Cebulki nie mogą być uszkodzone. Wybierajmy te, które wyglądają najlepiej: bez szkodników, chorób, zwłaszcza tych grzybowych. Koniecznie też trzeba wziąć te cebulki, u których nie rozpoczął się proces kiełkowania. Można ewentualnie kupić cebulki, u których widać już zalążek pędu, ale nie całe listki.
Wkopujemy sadzonki do miejsca odpowiednio przygotowanego: gdzie gleba ma odpowiedni odczyn, jest bogata w kompost i nawozy oraz jest przepuszczalna dla wody i powietrza. Należy usunąć chwasty porastające bezpośrednie tereny.

Co zrobić gdy tulipany przekwitną?
Najlepszą odpowiedzią jest: trzeba je wyjąć z ziemi. Kiedy wykopać tulipany? Ogrodnicy radzą, aby kwiatki wykopać wtedy, gdy umrą nie tylko kwiatostany, ale również liście. Wtedy trzeba je wykopać i zanieść do piwnicy, aby tam mogły przezimować. Oczywiście cebulki mogą też pozostać w ziemi na zimę, ale trzeba się spodziewać, że w następnym roku nie będzie już z nich tak okazałego kwiatka jak wcześniej. Z czasem też niewykopane tulipany mogą po prostu zniknąć w ziemi, bo ich pozycja będzie się naturalnie obniżała.

Sadzenie tulipanów w doniczkach w domu
Tulipany można sadzić również w doniczkach i postawić na parapecie w domu. Zabieg wzbudzania do życia można przeprowadzić w styczniu lub w lutym. Wtedy tulipany wyrosną nawet w marcu! Ciekawym pomysłem dla domowej, doniczkowej uprawy roślin cebulowych jest sadzenie ich naprzemiennie: można co dwa tygodnie dosadzać nowe cebulki, aby przez całą wiosnę i lato cieszyć się pięknymi, rozwiniętymi kwiatkami. Warto postawić na tulipany, bo są to bardzo atrakcyjne, kolorowe kwiatki!

Jeśli posadzimy cebulki na początku lutego, wówczas ilość słońca dostępnego w naszym klimacie pozwoli nam zobaczyć pierwsze kiełki już po około 3 tygodniach. Gdy nadejdzie wiosna, tulipany uprawiane w ten sposób można jak najbardziej wysadzić do gruntu, wraz z ziemią z doniczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here