objawy mukowiscydozy
fot. Pexels.com

Mukowiscydoza to ciężka choroba płuc. Osoby nią dotknięte mają poważne problemy z oddychaniem i normalnym funkcjonowaniem. Na czym polega ta choroba? Czy da się wyleczyć mukowiscydozę? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/mukowiscydoza-objawy-leczenie-przyczyny/

Mukowiscydoza – trudności w oddychaniu 

Mukowiscydoza to choroba o podłożu genetycznym. Jest kojarzona ze schorzeniem płuc, jednak ta dotyka także układ pokarmowy. Czym jest właściwie mukowiscydoza? Organizm chorego wytwarza duże ilości gęstego, lepkiego śluzu, który jest w stanie zablokować przepływ tlenu do płuc oraz sparaliżować pracę trzustki. Maź jest tak kleista, że trudno jest ją odkrztusić. Osoby cierpiące na mukowiscydozę mają trudności z prawidłowym oddychaniem i efektywnym trawieniem pokarmów. Choroba jest nieuleczalna, jednak można złagodzić jej działanie odpowiednim leczeniem. Chorzy na mukowiscydozę żyją z reguły krócej, ponieważ choroba często powoduje powikłania zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta. 

Jak się objawia mukowiscydoza? 

Mukowiscydoza jest najczęściej diagnozowana u małych dzieci – poniżej dwóch lat. Chorych na tę chorobę prześladuje częsty i nieprzyjemny kaszel oraz świszczący i ciężki oddech. Osoby dotknięte schorzeniem skarżą się także na nieustanne duszności. Mukowiscydoza sprawia, że skóra staje się słonawa. Można także zaobserwować liczne polipy w nosie i otłuszczone stolce. Z racji tego, że mukowiscydoza zaburza także pracę układu pokarmowego, chorzy na tę chorobę często zmagają się z niedowagą ciała. Osoby chore cierpią również na liczne infekcje płuc i oskrzeli. 

Leczenie mukowiscydozy 

Mukowiscydozy nie da się wyleczyć. Można jednak złagodzić jej objawy tak, aby poprawić komfort życia chorego. Leczenie mukowiscydozy opiera się przede wszystkim na usuwaniu zalegającego w płucach śluzu za pomocą między innymi drenażu czy specjalnego oklepywania pleców i klatki piersiowej osoby chorej. Dużym wsparciem przy leczeniu objawów choroby są leki wziewne – inhalatory lub aerozole – które skutecznie udrażniają drogi oddechowe pacjenta. Podczas mukowiscydozy nie obejdzie się również bez stosowania antybiotyków i ibuprofenu poprawiającego czynność płuc. 

Zobacz także: http://kobiecosc.pl/zylaki-nieestetyczny-problem-na-naszych-nogach/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here